روابط عمومی ارتش، برای جلوگیری از خشم سپاه پاسداران: «بین هر دو نهاد پیوند ناگسستنی وجود دارد»

پس از آن که دریادار حبیب الله سیاری از رفتار فخرفروشانه سپاه نسبت به ارتش پرده برداشت و موجب خشم فرماندهان سپاه گردید، اکنون روابط عمومی ارتش اعلامیه می دهد و ادعا می کند که هیچگونه اختلاف و رقابتی بین ارتش و سپاه نیست و ارتش هیچ گله ای از سپاه نارد و مناسبات طرفین بسیار دوستانه است.

روابط عمومی ارتش در اطلاعیه ای که انتشار داد ادعا کرده است که یک پیوند ناگسستنی بین ارتش با سپاه وجود دارد که هرگز خدشه دار نخواهد شد.

این ارزیابی در حالی عنوان می شود که در سه دهه اخیر، قسمت اعظم بودجه های تسلیحاتی رژیم ایران در اختیار سپاه قرار گرفته و روز به روز از امکانات و حوزه اختیارات ارتش کاسته شده است.

حبیب الله سیاری در سخنان گله آمیز خود از جمله گفته بود که سپاه هر اقدامی که می کند، همراه با خبرنگار و عکاس به هدف بزرگنمایی است و این در حالی که ارتش هرگز از کارها و خدمات خود عکس یا فیلم تهیه نمی کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا، چند هفته پس از کشته‌شدن دست‌کم ۱۹ تن از پرسنل نیروی دریایی بر اثر آنچه شلیک اشتباهی ناو جماران به ناوچه کنارک عنوان شد، قرار بود در چند قسمت از سوی خبرگزاری رسمی ایرنا وابسته به دولت منتشر شود اما بخش اول آن فقط ساعاتی بعد از انتشار بدون هیچ توضیحی حذف شد.

حبیب‌الله سیاری در این گفت و گو ضمن اشاره به تبعیض موجود نسبت به ارتش، به اقدامات تبلیغاتی سپاه پاسداران و بسیج انتقاد کرده و آن را خلاف اصول نظامی دانسته بود.

سیاری در بخشی از این مصاحبه  با اشاره به اینکه ارتش در هشت سال جنگ ۱۰ هزار کشتی را برای صادرات نفت از جزیره خارک اسکورت کرد  تا اقتصاد این کشور سالم باشد، گفت: «امروز به ما می‌گویند که در فلان عملیات عکس‌تان کو، تصویرتان کو، درحالی که هنوز هم کسی حق ندارد با دوربین فیلمبرداری توی پست فرماندهی ما برود اما شما نگاه کنید توی سپاه پاسداران و بسیج هر گروهی یک فیلمبردار همراهش هست».

در این اطلاعیه روابط عمومی ارتش، بدون اشاره به حذف مصاحبه سیاری از خروجی ایرنا، نوشته است:  مردم شریف به خوبی به این شیطنت‌ها واقف بوده و با بصیرت انقلابی، امید واهی دشمنان را به یاس و ناکامی تبدیل خواهند کرد».

حبیب‌الله سیاری گفته بود که  «اصلا به صلاح نیروهای مسلح نیست که وارد فعالیت اقتصادی شوند و ارتش تلاش کرده وارد فعالیت اقتصادی نشود همان طور که ما در سیاست هم دخالت نمی‌کنیم».

سیاری گفته است:  «اگر قرار است چیزی رسانه‌ای شود چرا نسبت”سهم” ارتش مانند نسبت دیگران نیست».

سیاری افزوده است:   در تمام دوره جنگ این ارتش بود که فعال بود و نیروی تخصصی داشت اما اکنون “فیلم می‌سازند که یک سید و یک حاجی با یک تیربار یک لشکر را ظرف بیست و چهارساعت از بین می‌برند، خب اگر این‌طور است ۱۲ لشکر عراق را در دوازده روز از بین می‌بردند هشت سال جنگ برای چه بود”.