روابط عمومی بانک مرکزی ایران ،  چاپ ۸۰ هزار میلیارد تومان اسکناس بدون پشتوانه را رد کرد 

روابط عمومی بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که خبر منتشره به نقل از دکتر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، مبنی بر «چاپ ۸۰ هزار میلیارد تومان» اسکناس «بدون پشتوانه»را رد کرد .

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی پیشتر در یک برنامه خبری با اشاره به کاهش نرخ ارز در هفته‌های اخیر گفته بود :  به دستور رهبر جمهوری اسلامی باید ارزش پول ملی افزایش یابد که این یعنی نرخ ارز باید کاهش یابد.

وی  در مورد نقش بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز گفت که عوامل مؤثر بر بازار ارز به دلیل مداخله بانک مرکزی نیست. بلکه ناشی از مداخله ارز صادرکنندگان است و بانک مرکزی به‌عنوان بازار ساز موظف به ممانعت از نوسانات ارز است.

در همین حال ، دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در حاشیه همایش اقتصاد هوشمند در جمع خبرنگاران در مورد  استقراض دولت از بانک مرکزی ادعا کرد : سال  گذشته  از نظر تامین مالی بحرانی ترین و موفق ترین سال بوده و از بودجه ۵٧١ هزار میلیارد تومانی فقط ١٢ هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان را از  طریق فروش نفت تامین کردیم.

وزیر اقتصاد در ادامه مدعی شد :  بدون یک ریال استقراض از بانک مرکزی توانستیم بودجه سال گذشته را  تامین کنیم، و به جای اینکه از بانک مرکزی قرض بگیریم اوراق فروختیم و از مردم برای تامین مالی قرض گرفتیم .

وی  همچنین افزود: در بخش مالیات در سال گذشته تحقق ١٠٧درصدی داشتیم. با این اقدامات دیگر نیازی به استقراض از بانک مرکزی نداشتیم.

وی  گفت: هر چند هیچ استقراضی از بانک مرکزی انجام نشده اما بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش یافته که آن هم در چارچوب چرخه چهار جانبه و تهاتر بدهی دولت به شرکت‌ها بوده است.

دژپسند  گفت: استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول منشا بسیاری از گرفتاری ها است.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که آسیب دیدگان بورس  و سهام در ایران بارها در اعتراض به ضررهایی که متحمل شده اند به خیابان آمده و مخالفت و دادخواهی خود را اعلام کرده اند .