روحانی:برای مراسم محرم دستورالعمل های شفاف داریم

روحانی بر لزوم تدوین دستورالعمل های شفاف ضد کورونا برای عزاداری ماه محرم تاکید کرد.

روحانی پیشتر نیز سعی بر محدود کردن اماکن مذهبی و مناسبت های دینی داشت اما از سوی  علی خامنه ای و اخوندهای تندرو حکومتی  تحت فشار قرار گرفت و آن را لغو کرد.هم اکنون نیز روحانی در این زمینه با انتقاد شمار زیادی از متخصصان و پزشکان وزارت بهداشت، واقع شده و انان با توجه به موج دوم کورونا خواستار لغو راهپیمایی اربعین شده اند.

روحانی،  شیوع  موج دوم کورونا را مورد تایید کرده  و  گفت: “پیشتر با سیاستگذاری و اجرای دقیق و عملی برنامه‌های طراحی شده موج اول شیوع کورونا را در مراکز استان ها مهار کنیم.”

روحانی افزود: اما در دو هفته اخیر به علت “جدی نگرفتن محدودیت ها و دستورالعمل ها از سوی مردم بویژه در گردهم‌آیی‌های دوستانه و محافل گوناگون به ویژه عروسی‌ها و عزاها”  اوضاع بدتر شده است.

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بود که تا الان ۱۸ میلیون ایرانی یعنی حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به کورونا مبتلا شده‌اند.

مردانی افزود:  بر اساس  تجارب سه ماه اپیدمی کورونا در ایران، آمارها  نشان می‌دهد که از بین بیماران کرونا که به بیمارستان می‌آیند ۱۲ درصد فوت میکنند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد:  از بین  ۱۵ درصد افراد مبتلا به کرونا که به بیمارستان می‌آیند، پنج درصد به بخش مراقبت‌های ویژه و حدود ۵۰ درصد بیماران کووید۱۹ که به بخش مراقبت‌های ویژه می آیند فوت می‌کنند.»

حسن روحانی  در ادامه با اشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر افزایش ابتلای تعدادی از پرستاران و پزشکان به کورونا گفت: “کمیته اجتماعی -امنیتی ستاد مبارزه با کرونا باید برنامه هایی را برای ممانعت از برگزاری تجمعات و محافل گوناگون، به عنوان اصلی ترین عامل شیوع بیماری با دقت اجرا کند.”

وضعیت بیمارستان‌های ایران در موج دوم کورونا بحرانی شده است،  شماری از مدیران بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، اصفهان، زنجان، مشهد ،کرج  در گزارشی اعلام کردند که ظرفیت  بیمارستان‌ها، پر شده و با کمبود شدید کادر درمان و تجهیزات از جمله دستگاه تنفس مصنوعی  روبرو شده اند.

انان همچنین  نسبت به پیامد ناتوانی مقام‌ها و دستگاه‌های مسئول حکومتی در کنترل  “وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها” هشدار دادند.

استان‌هایی چون خوزستان، هرمزگان، کردستان و کرمانشاه نیز هفته‌هاست که با کمبود تخت و مشکلات پذیرش بیماران جدید در جریان موج جدید و روز افزون کرونا مواجه‌شده‌اند.

پیام طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، نیز در این زمینه هشدار داده است که  به علت پر شدن ظرفیت بیمارستان ها،  بسیاری از انان  قادر به پذیرش بیماران کرونایی نیستند.

دکتر طبرسی افزود:    که در شهر تهران تخت خالی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا وجود ندارد و بیماران زیادی هم در نوبت بستری هستند.

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری  نیز هشدار داد:   در صورتی که بحران ایجاد شده کنترل و مدیریت نشود، از همه جهات ضربه خواهیم خورد و اولین جایی که دچار صدمه می شود، سلامت مردم است.

طبرسی افزود : در حال حاضر تعداد بالایی از مردم در بیمارستان بستری هستند و خیلی‌ها در لیست انتظار برای بستری به سر می‌برند و با توجه به وقوع اوج بحران کرونا که در حال حاضر حداقل در تهران با آن روبه‌رو هستیم، باید اقدامات و مداخلات جدی برای مدیریت شرایط اعمال شود.

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت:  بنابر آمار ها با اوج بیماری کورونا در کشور و طبق اعلام وزارت بهداشت با اوج بیماری در ۱۴ استان از جمله  تهران روبه‌رو هستیم.

او افزود:   در حال حاضر سیستم در مقابل این اتفاقات منفعل بوده و واکنش سریع ندارد و همین مساله باعث بروز بحران کنونی شده است.

همچنین  محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز گفت که اصفهان در وضعیت هشدار ابتلاء به بیماری کرونا قرار گرفته و ظرفیت بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی برای بیماران مبتلا به کرونا پر شده است.

از سوی دیگر محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد نیز از افزایش لحظه ‌به لحظه آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در شهرهای استان خراسان رضوی به ویژه مشهد خبر داد و گفت:  «آمار مبتلایان، بیماران بستری‌ در بیمارستان‌ها و فوتی‌ها در شهر مشهد هر لحظه رو به افزایش است».

علیرضا آرمانی‌کیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز گفت:   پرستاران و پزشکان چهار ماه است به شکل شبانه‌روزی درحال مقابله با کرونا بوده‌اند، ما با کمبود نیرو در بخش بهداشت و درمان و همچنین کمبود تجهیزات بیمارستانی مواجه شده‌ایم.

او افزود:   «در حال حاضر ۱۰۰ نفر از پرسنل پرستاران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند ما با کمبود کادر درمان مواجه شده‌ایم».