روحانیون اهل سنت در واکنش به کشتار سوخت بران سراوانی از حضور در جلسات رسمی سپاه  خودداری کردند

به گزارش رصد بلوچستان، روحانیون بلوچ اهل سنت در اعتراض به کشتار سوخت بران بلوچ توسط سپاه پاسداران ، از حضور در جلسه ای که با موضوع هم اندیشی با علمای اهل سنت در ساختمان استانداری برگزار شد، امتناع کردند.

سپاه پاسداران  برای شرکت در جلسه استانداری از همه ائمه جمعه و جماعات بلوچستان خواسته است تا در این جلسه ای اضطراری برای بررسی این سرکوب ها ، و دادن خط و نشان علیه انان به این روحانیون اهل سنت حضور داشته باشند، اما علمای شاخص بلوچ از مشارکت در این جلسه خودداری کردند.

این جلسه در راستای مصاحبه رسانه ای و اعتراف گیری اجباری از آنان به هدف محکومیت اعتراضات در بلوچستان انجام شده که با عدم حضور و همراهی علما، شکستی دیگر متحمل سپاه پاسداران شد.

رصد بلوچستان نوشته است: ملت بلوچ بر این باور رسیده اند که جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران عامل اصلی بدبختی ها در بلوچستان هستند و از این رو با عدم مشارکت در جلسات سپاه، آن را به اثبات رساندند.

این کانال خبری در ادامه افزوده است که ملت بلوچ در اعتراض به کشتار سوخت بران در مرز سراوان توسط سپاه اذعان کردند که دیگر سپاه در بین ملت بلوچ و سرزمین بلوچستان جایی ندارد و علمای اهل سنت پیشگام در این حرکت مدنی جرقه #بایکوتسپاه (#تحریمسپاه) را زدند.

همچنین شماری از فعالان مدنی و سیاسی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در واکنش به رخدادهای خشونت‌آمیز اخیر در سراوان، خواستار پاسخ‌گویی حکومت ایران به خانواده‌های کشته‌شدگان و پایان دادن به شرایط امنیتی منطقه شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار  بیانیه‌ای سپاه پاسداران را به نقض قوانین بین‌المللی و استفاده غیرقانونی از سلاح‌های مرگبار علیه سوخت‌بران متهم کرد.

ناآرامی‌ها در شهر سراوان پس از آن رخ داد که روز چهارم اسفند، ماموران سپاه پاسداران به سوی سوخت‌بران که به محدودیت‌های تازه معترض بودند، شلیک کردند و برخی از آن‌ها کشته و زخمی شدند. روز پنجم اسفند هم برخی از مردم شهر سراوان در اعتراض به کشته شدن سوخت‌برها به فرمانداری شهر سراوان حمله کردند که با حمله پلیس وبه‌رو شدند.