روحانیون یهودی برای یاری رسانی به خانواده های مسلمانان متقول در نیوزیلاند، آماده کمک مالی شده اند

روحانیون یهودی برای یاری رسانی به خانواده های مسلمانان متقول در نیوزیلاند، آماده کمک مالی شده اند

روحانیون یهودی در نیوزیلند اعلام کردند که جامعه یهودیان این کشور تصمیم دارد برای یاری رساندن به خانواده های مسلمانانی که در جریان سوء قصد تروریستی یک نژاد پرست محلی جان سپرده اند، کمک مالی اعطا کنند.

در جریان آن جنایت دهشتناک تروریستی پنجاه تن جان باختند که آئین خاکسپاری آن ها امروز (چهارشنبه) در نیوزیلند برگزار شد.

به دنبال این فراخوانی، انتظار می رود که یهودیان نیوزلند مبالغی را برای کمک به این خانواده ها اعطا کنند. همچنین یهودیان شهر پیتسبورگ در ایالات متحده اعلام کردند که چهل هزار دلار مبلغ فوری برای کمک به خانواده های قربانیان می فرستند. این هدیه از جانب نمازگزاران یهودی در کنیسای موسوم به “درخت زندگی” עץ החייםاعطا شده که چند ماه پیش عبادتگاه آنان نیز هدف حمله یک نژادپرست سفید پوست آمریکایی قرار گرفت و یازده تن از نمازگزاران یهودی کشته شدند.

جوامع یهودی در سراسر دنیا جنایت در نیوزیلند را محکوم دانسته و با خانواده های قربانیان ابراز همدردی و همبستگی کرده اند.

همزمان، خبر رسید که در یکی از شهرهای کوچک ایالات متحده به نام |ُل ریور”Paul river آرامگاه قدیمی یهودیان مورد هتک حرمت قرار گرفته و به روی چندین سنگ قبر علامت صلیب شکسته کشیده شده است.

در این میان، واکنش رجب طیب اردوغان نسبت به اظهارات رهبران استرالیا در مورد سوء صد تروریستی اخیر یکی از جنایتکاران داعش در آن کشور، موجب بحران شدید روابط شد.

اردوغان در واکنش خود، رهبران استرالیا و اهالی آن کشور را تهدید کرده بود که چون در جنگ جهانی اول علیه امپراطوری سلاطین عثمانی جنگیده اند، از آن ها سخت انتقام اسلامی گرفته خواهد شد و جان همه آن ها در خطر است.