روحانی  ادعا میکند:  نرخ رشد اقتصادی بدون نفت با وجود تحریم های آمریکا مثبت شده است

حسن روحانی در سخنان امروز خود (سه شنبه) ادعا کرد که علیرغم همه فشارهای مالی و تحریم های آمریکایی و ویروس کورونا، به موفقیت بسیار بزرگی دست یافته و توانسته است رشد اقتصادی ایران را از منفی به مثبت مبدل سازد.

این در حالی که  سازمان بین المللی اعلام کرده که حکومت ایران از لحاظ اقتصادی  پسرفت داشته و در سالجاری این رکود خیلی بیشتر هم خواهد شد .همچنین معاون اول رییس جمهوری نیز گفته است که شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه و ارز بسیار بحرانی است.

روحانی  گفت: با وجودی که اکثر کشورهای جهان به واسطه شیوع ویروس کرونا با کاهش یا منفی شدن نرخ رشد اقتصادی مواجه شده اند، نرخ رشد اقتصادی بدون نفت ما با وجود تحریم‌های بالا بوده است.

اسحاق جهانگیری، نیز در این زمینه افزود: شرایط اقتصادی کشور بسیار بحرانی است. قیمت ها روز به روز افزایش می یابد و کمر اکثریت مردم را خم کرده است. قیمت ارز نیز این روزها اوج گرفته و دلار به طرف کانال ۱۹ هزار تومانی در حرکت است.

او پیشتر گفته “ما کشوری بودیم که در یک سال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اما کل درآمد نفتی کشور در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بوده که این کاهش درآمد، بر همه بخش‌ها از جمله بودجه دولت تاثیر می‌گذارد”.

شماری از کاربران در این زمینه نوشته اند: البته جناب  جهانگیری کم لطفی می فرمایند که می گویند دولت کسر بودجه ندارد. نه تنها اکثریت کارشناسان از کسری ۴۰ تا ۵۰ درصدی منابع درآمدی بودجه سال جاری دولت سخن می گویند، بلکه بسیاری از مقامات اقتصادی دولت نیز بسیج شده اند که راهی بیابند که این حفره بزرگ بودجه ای را ترمیم کنند، ولی هنوز تدابیر آنان راه به جایی نبرده است. شاید جهانگیری به همین خاطر دست کمک به سوی نخبگان دانشگاه ها دراز کرده است.