روحانی ادعا می کند: اقدامات اخیر ایران برای تحت فشار قرار دادن  آمریکا نیست

با نزدیک شدن به  مهلت رژیم ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی ،حسن روحانی،‌ ادعا کرد:  هدف از اقدامات اخیر حکومت فشار به آمریکا نیست و این کشور باید در برابر قانون و قطعنامه شورای امنیت “تسلیم” شود.

وی در ادامه افزود: «تسلیم در برابر قانون عیب نیست، خجالت نکشیم. تسلیم در برابر زور عیب است. اینکه تبلیغات می‌شود ایران اخیرا اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد،‌ نادرست است».

اما روحانی در عین حال گفت: «ما که نمی‌خواهیم به آمریکا بگوییم در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کند، آنچه ما می‌خواهیم قانون است».

روحانی در ادامه افزود:  «امروز ملت آمریکا و دولت فعلی این کشور فهمیده‌ است که رییس‌جمهور سابق اشتباه کرده و امیدواریم این اشتباهات سریع‌تر جبران شود».

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که تصمیم اخیر حکومت ایران برای توقف این پروتکل، با واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده است و قرار است رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس،‌ روز شنبه و سه روز پیش از عملیاتی شدن قدم جدید ایران، به این کشور سفر کند و برای یافتن “راه حل” با مقام‌های ارشد تهران دیدار کند.

خبرگزاری رویترز در همین زمینه گزارش داده که آژانس به اعضای خود اطلاع داده حکومت ایران در تلاش است تا اجازه استفاده آژانس از فناوری‌های مدرن نظارتی و حضور درازمدت بازرسان آن در ایران را متوقف کند.

رویترز گفته است که پروتکلی که دولت ایران تایید کرده و قرار است اجرای آن را متوقف کند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اختیار را می‌دهد که سریعا از محل‌های مورد نظر خود بازرسی کند.

حسن روحانی در ادامه با اشاره  به فشار تحریم‌ها و کاهش فروش نفت گفت: «وقتی کار را در دولت دوازدهم شروع کردیم،‌ تداوم کار دولت یازدهم را در ذهن داشتیم و نمی‌دانستیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار می‌آید و جنگ بی‌نظیری را در تاریخ علیه ملت ایران آغاز می‌کند.»

تقابل میان تهران و واشنگتن طی هفته‌های اخیر بیشتر شده است.

علی خامنه‌ای، روز گذشته در سخنرانی اش تاکید کرد تا زمان لغو همه تحریم‌ها ایران به سطح تعهدات برجامی باز نمی‌گردد،‌ جو بایدن،‌ رییس‌ جمهوری آمریکا، نیز گفته است  تحریم‌ها تا زمان توقف غنی‌سازی فراتر از سطح برجام لغو نخواهد شد.

در همین راستا،  ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز پس از سخنان خامنه ای موضع کشورش را تکرار کرد و گفت اگر ایران به اجرای تعهدات خود برگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

او افزود:  برجام «حداقل مطالبات» ایالات متحده است و واشنگتن از این توافق برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد.