روحانی ادعا کرد: «اگر قانون مجلس نبود تا قبل از عید تحریم‌ها را برداشته بودیم»

حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم ایران که در روزهای پایانی دوران ریاست جمهوری خود، با صراحت بیشتری در مورد موانع داخلی بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها صحبت می‌کند، امروز پنجشنبه، پس از اتمام آیین بهره برداری از طرح های ملی در حوزه نفت، طی سخنانی گفت: «ما دو قول به مردم دادیم. یکی در زمینه کرونا بود که تا حدی مهار کنیم و دیگری در زمینه رفع تحریم بود که در هر دو زمینه ما با قاطعیت می گوییم که دولت به مسئولیت خود عمل کرده است. در زمینه رفع تحریم ها اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود تا قبل از عید، تحریم‌ها را برداشته بودیم و در گزارش وزیر امور خارجه به مجلس نیز کاملا مشخص است که ما به چه توفیقاتی دست پیدا کردیم.»

پیش از این، علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نیز، سه شنبه ۲۹ تیرماه، گفته بود که “تفاهم‌های اولیه (با آمریکا) برای رفع قسمت عمده تحریم‌ها شکل گرفت، اما شورای عالی امنیت ملی آن را رد کرد.”

تصمیم گیری در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران و چگونگی مذاکره با قدرتهای خارجی به ویژه آمریکا، حیطه‌ای فرا دولتی است که تنها در ید اختیار رهبر نظام و فرماندهان سپاه پاسداران می باشد. حسن روحانی بسیار تلاش کرد که تا پیش از به پایان آمدن دوران ریاست جمهوری‌اش، با احیای برجام بتواند یک دستاورد خارجی مهم در کارنامه خود ثبت کند، اما مخالفت‌های داخلی با تفاهم‌های اولیه‌ای که او در وین به دست می‌آورد مانع از تحقق چنین امری شد. اکنون ادامه مذاکرات به دولت بعدی به ریاست ابراهیم رئیسی سپرده شده است و به سرانجام رسیدن آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.