روحانی ادعا کرد که تاکنون کمبودی از نظر تخت و پرستار در بیمارستان های ایران وجود ندارد

روحانی بار دیگر ادعا کرد که  تاکنون کمبود تخت،‌ پرستار و پزشک در کشور وجود نداشته و در برخی شهرها “تخت اضافی در بخش مراقبت‌های ویژه” وجود دارد.

این در حالی که استان ها گیلان و لرستان و خراسان رضوی و آذربایجان شرقی از نبود امکانات پزشکی خبرداده و اعلام کردند که ظرفیت بیمارستان ها پر شده و تجهیزات پزشکی مقابله با کورونا کافی نیست و مردم  در شهر نیز قادر به تامین مواد ضدعفونی و ماسک و دستکش نیستند.

روحانی مدعی شد: در شهر مشهد «۶۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی است».این در حالی است نماینده مشهد،‌ درباره پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها هشدار داده و گفته بود «دولت اشتباه می‌کند که واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گوید».

روحانی بدون اشاره مستقیم به دعوت دولت وی از پزشکان بدون مرز برای کمک به مردم ایران گفت: دستورالعمل اولیه دولت این بوده که هر کشوری که کمک می کند کمک‌های آن‌ها را برای مساله کرونا دریافت کنیم. و  نباید درباره “کم و یا زیاد” بودن کمک‌ کشورها خرده گرفت.

پس از  سخنرانی علی خامنه‌ای، در ارتباط با کمک نپذیرفتن کمک های آمریکا به ایران برای مقابله با کورونا، سپاه پاسداران از ادامه فعالیت سازمان پزشکان بدون مرز،‌ نهاد غیردولتی داوطلب کمک‌های پزشکی، که با تجهیزات و امکانات پزشکی برای برپایی بیمارستان صحرایی و ارتقای سطح علمی کاردرمانی در اصفهان مستقر شده بود، جلوگیری کرد.

استاندار قم خواستار ثبت نام ۳۰۵ هزار تن از اتباع و طلبه‌های خارجی ساکن قم در طرح شناسایی افراد مبتلا به کورونا  شد.بهرام سرمست، استاندار قم، افزود: «در استان قم ۲۰۵ هزار نفر از اتباع خارجی به‌اضافه طلاب خارجی جامعه‌المصطفی العالمیه زندگی می‌کنند که باید در طرح شناسایی  کرونا و سامانه آن ثبت نام کنند.»

معاون جامعه المصطفی العالمیه، مرکز تحصیل طلاب خارجی در قم، اعلام کرد که حدود صد هزار طلبه از ۱۳۶ کشور در این مرکز تحصیل می‌کنند.

گفتنی است که  یک صد هزار طلبه جامعه المصطفی العالمیه و ۲۰۵ هزار تن از اتباع خارجی ساکن در قم، در مجموع جمعیت ۳۰۵ هزار نفری اتباع خارجی ساکن قم را تشکیل می‌دهند، جمعیتی که به گفته بهرام سرمست استاندار قم تاکنون مورد غربالگری کرونا قرار نگرفته‌اند