روحانی از خزانه دولت هشت و نیم  میلیارد تومان برای بنیاد دختر قاسم سلیمانی بودجه تعریف کرد

بدنبال سرمایه‌گذاری‌های مالی حکومت برای تبلیغ قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس،که توسط امریکا کشته شد،  دولت حسن روحانی در لایحه بودجه‌ ۱۴۰۰،  مبلغ ۸ و نیم  میلیارد تومان به بنیادی سلیمانی اختصاص داد که مدیریت این نهاد بدست زینب  سلیمانی، اداره می شود.

روحانی در حالی این بودجه به بنیاد قاسم سلیمانی اختصاص می‌دهد  که در ماه‌های گذشته با ادامه بحران کورونا و وخامت اوضاع معیشتی مردم، گزارش‌ها حاکی از افزایش خط فقر به “۱۰ میلیون تومان” و بالا رفتن هزینه خانوار بوده است.

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه روحانی نیز پیشتر گفته بود که دولت  خزانه اش برای توزیع منابع پروژه‌های اجرایی و همچنین طرح‌های عمرانی در مناطق محروم با کمبود شدید روبرو شده است.

در متن لایحه‌ بودجه‌ سال ۱۴۰۰ که معاون روحانی برای بررسی و تایید به مجلس ارائه داد،‌ که در ان تصویب شده است که “بنیاد قاسم سلیمانی”، تحت نظر زینب سلیمانی، هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودجه دریافت خواهد کرد.

اکنون مشخص نیست علاوه بر اعتباری که برای بنیاد قاسم سلیمانی و دختر او در نظر گرفته شده، چه اعتبارات مستقیم و غیرمستقیم دیگری برای تبلیغ او اختصاص خواهد یافت.

بنیاد سلیمانی،  از سال گذشته راه‌اندازی شد و  تاکنون نام موسسان، متن اساسنامه و اهداف آن به صورت شفاف و با جزئیات منتشر نشده است.

کار این بنیاد ترویج مکتب سلیمانی، تحرک معنوی و انقلابی نهضت بیداری اسلامی در منطقه و جهان و همچنین ادامه خط جهاد و مقاومت عنوان شده بود.

زینب سلیمانی توسط علی خامنه ای به عنوان مسئول این نهاد منصوب شده است.

پایگاه اینترنتی “صدای مدافعان” که از سوی طیف منتسب به نیروهای نظامی برون‌مرزی حکومت اداره می‌شود ‌ در این باره نوشته است:  احتمالا این بنیاد به صورت موازی با بنیاد شهید و امور ایثارگران، رسیدگی به امور نیروهای نظامی برون‌مرزی ایران که کشته یا مجروح شده‌اند را در دستور خواهد داشت.

دختر قاسم سلیمانی که متولد سال ۱۳۷۰ است در تابستان سال جاری  با فرزند هاشم صفی‌الدین، معاون اجرایی حزب‌الله لبنان،‌ ازدواج کرد.

زینب سلیمانی پس از کشته شدن پدرش بارها در رسانه‌ها و محافل حکومت ایران بر “انتقام”خون پدرش تاکید کرده است.

حکومت ایران از زمان کشته شدن سلیمانی در عراق ، بودجه‌ و اعتبارات با مبالغ فراوانی را در اختیار بنیاد سلیمانی گذاشته است.بطوریکه  چند روز پس از عملیات کشتن سلیمانی در عراق بود که مجلس در یک طرح سه فوریتی اصلاح قانون با اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو بودجه به نیروی قدس سپاه پاسداران را تصویب کرد.

تشکیل بنیاد‌های استانی،‌ نام‌گذاری خیابان‌ها،‌ چاپ کتاب و بروشور، ساخت سردیس و تندیس، برگزاری برنامه‌های فرهنگی و راه‌اندازی جشنواره‌های هنری از جمله اقدامات حکومت ایران تحت نام قاسم سلیمانی بوده است.

این موضوع حتی از سوی حامیان حکومت نیز با نگرانی درباره رانت و فساد مواجه شده است.