روحانی اهل تسنن زاهدان طلبه چینی را عامل شیوع کورونا در قم دانست و خشم شیعیان را برانگیخت

 

سخنان امام جمعه اهل تسنن زاهدان که طلاب اهل چین در قم را عامل اصلی شیوع ویروس کورونا در شهر مذهبی قم دانسته بود، همچنان در ایران جنجال برانگیز شده است و روحانیون شیعه او را به افتراهای شیعه ستیزی متهم می سازند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی ملقب به “شیخ‌الاسلام”، در سخنانش این احتمال را مطرح ساخته بود که عامل اصلی شیوع کورونا در ایران  طلاب چینی جامعه‌المصطفی دانسته و گفته بود: «مسئولین اطلاع دارند که بالاترین بودجه طی ده‌ها سال گذشته به جامعه‌المصطفی صرف شده و هزاران نفر از طلاب که اطلاعی از دین و مذهب خود ندارند در آن مورد شستشوی مغزی قرار می‌گیرند». جامعه‌المصطفی با انتشاربیانیه‌ای در واکنش به سخنان عبدالحمید آن را “نسنجیده”و “سواستفاده از جایگاه خود” عنوان کرده این خبر را رد کرده است.

با آن که چندین میلیون نفر مسلمانان اهل چین، ملقب به اویغورها معمولا اهل تسنن هستند، رژیم ایران با اعطای بورس تحصیلی به شماری از جوانانان اویغور، می کوشد آن ها را به تشییع بکشاند.

مولوی عبدالحمید که این اتهام را مطرح ساخت، عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان و مجمع فقهی مکه و همچنین مدیر مدرسه عالی دارالعلوم زاهدان است.

وی با انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی  فاش ساخت: «فعالیت جامعه‌المصطفی برخلاف وحدت است. مجمع تقریب بین مذاهب چه کارهایی را انجام می‌دهد و در جهت وحدت کار می‌کند اما جامعه المصطفی نه. جامعه المصطفی هزاران طالب اهل سنت دارد و استاد اهل سنت ندارد. بعضی اوقات طلاب آنها فرار کردند و به ما مراجعه کردند که ما می‌خواهیم به وطنمان برگردید ولی گذرنامه‌های ما را نمی‌دهند و گاهی گفته‌اند که هزینه ندارند که به وطن برگردند. آن اول یک چیزی گفتند و بعد یک چیز دیگر. وحدت میان مسلمین از استراتژیک جمهوری اسلامی بوده اما کار جامعه المصطفی بر خلاف این استراتژیک و سیاست جمهوری اسلامی است.»

جامعه المصطفی العالمیه مسئولیت تربیت طلاب خارجی و تبلیغ مذهب شیعه در خارج  و داخل ایران را بر عهده دارد، و همه ساله حکومت این نهاد را از لحاظ مالی تامین می کند گفته شده که این نهاد همه ساله با رشد ۵۳ درصدی بودجه همراه بوده و در سال آتی نیز بودجه‌ای بالغ بر ۳۰۸ میلیارد تومان به ان تخصیص خواهند داد.