روحانی :  اولین محمولۀ واکسن خریداری شده طی هفته های آتی وارد می شود

حسن روحانی در جلسه هیات دولت در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای تامین ارز و منابع مورد نیاز برای ساخت، تأمین و واردات واکسن کرونا، گفت: «تأمین واکسن کرونا جزو اولویت‌های کشور است و دولت مصمم است ظرف هفته‌های آینده و با ورود اولین محموله واکسن خریداری شده، عملیات واکسیناسیون را در کشور مطابق جدول طراحی شده از جامعه هدف، آغاز کند.»

روحانی در سخنان اش نامی از  کشور سازنده این واکسن نبرد.

حکومت ایران تنها کشوری است که کشور سازنده واکسن خریداری شده را اعلام نکرده است.

روحانی  افزود: «اگر تحریم‌ها، مانع تراشی‌ها و ایجاد محدودیت‌ها در تامین منابع خرید واکسن از سوی دولت ترامپ نبود، قطعا واکسیناسیون را خیلی زودتر می‌توانستیم آغاز کنیم و این نیز (به گفته وی ) جنایتی بود که آمریکایی‌ها در حق ملت ایران انجام دادند».

روحانی تاکید کرد: «به رغم همه این مانع تراشی‌ها و ایجاد محدودیت‌ها، اقدامات لازم برای خرید واکسن انجام شده و اولین محموله آن که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان است، ظرف هفته‌های آتی وارد کشور می‌شود و بلافاصله نیز در چارچوب سند ملی تدوین شده، واکسیناسیون آغاز می‌شود».

او در حالی این ادعا را بیان می کند که پیشتر هم گفته بودند از اوایل دی ماه واکسن کرونا در اختیار مردم است .

در ادامه گفته های ضد و نقیض مقامات حکومت ایران، درباره واکسن کرونا،  زهرا شیخی، نماینده مجلس اصولگرا و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادعا کرده در هیچ کشوری واکسیناسیون عمومی کرونا نشده و هیچ واکسنی به تولید انبوه نرسیده است و بنابراین باید به دستاوردهای واکسیناسیون در کشور توجه کنیم.

کاربری در این باره نوشته است: این ادعا شاخ‌دار است. تاکنون حدود نیم درصد کل مردم جهان یعنی بیش از ۴۰ میلیون نفر در برنامه‌های واکسیناسیون عمومی کشورهای خود واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. برخی از کشورها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از شهروندان خود را واکسینه کرده‌اند. ضمن اینکه ۹ واکسن کرونا پس از کسب مجوز از سوی دولت‌ها، به تولید انبوه رسیده‌اند.