روحانی به بحرین و عربستان پیشنهاد دوستی می کند، ولی عادل الجبیر می گوید روحانی تصمیم گیرنده نیست


در تهران اعلام شد که‌ حسن روحانی به سران عربستان سعودی و بحرین نامه فرستاده و به آن ها پیشنهاد دوستی و همکاری کرده است. محمد جواد ظریف نیز پیشتر نامه مشابهی به امیرنشین ها فرستاده و ادعا کرده بود که رژیم ایران هیچ قصد بدی نسبت به آن ها ندارد و خواهان دوستی و همکاری می باشد. ولی عادل الجبیر وزیر مشاور امور خارجی در عربستان،  در واکنش به این گونه تلاش های گفته بود: دولت روحانی هیچ کاره است، قدرت اصلی دست سپاه است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحاین در این رابطه گفت: رییس‌جمهوری نامه‌هایی را  ارسال کرده‌اند و اساس این نامه‌ها امنیت، صلح و ثبات منطقه است.

ربیعی در حالی این سخنان را مطرح می سازد که پیشتر حکومت ایران از سوی ایالات متحده ،ریاض و کشورهای اروپایی متهم به حملات موشکی به پالایشگاه آرامکو عربستان شده بود .و تهران این اتهام را رد کرده بود .

ربیعی گفت : دولت ایران معتقد است دوجانبه‌های متعددی در منطقه می‌تواند شکل بگیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری ملت‌های منطقه از همسایگانی شود که با بنیان‌های فرهنگی دیرین در کنار هم زندگی کردند.

عادل الجبیر گفته بود که : متحدان اروپایی ما به خوبی می‌دانند که مهم‌ترین موضوع جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و توقف توسعه موشک‌های بالستیک است. به باور ما، تنها راه کشاندن قدرت اصلی ایران  به میز مذاکره اِعمال فشار حداکثری است.

عربستان سعودی به ادعای حکومت ایران در ایجاد امنیت، صلح و ثبات در منطقه اعتماد ندارد .

در روزهای اخیر فرماندهان سپاه پاسداران تهدید کرده اند که ممکن است تاسیسات نفتی عربستان یک بار دیگر هدف حملات موشکی قرار گیرد.

رژیم ایران در سال های اخیر با هزینه کردن مبالغ کلان کوشیده بود از طریق شیعیان بحرینی، حکومت اهل تسنن آن کشور را سرنگون کند که تا کنون در این تلاش ناکام مانده است.