روحانی: به دنبال برداشتن سریع تحریم ها هستیم فعلا خسارت نمی خواهیم 

حسن روحانی در جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت گفت:  ایران فعلا قصد مطرح کردن مسئله خسارت را ندارد. “برای این که تحریم ظالمانه از روی سر ما برداشته شود یک دقیقه را هم از دست نخواهیم داد”.

وی در حالی این ادعا را مطرح می کند که پیشتر مقام‌های حکومت ایران از جمله ظریف نیز  بارها خواستار جبران خسارات ناشی از خروج ایالات متحده از برجام شده بودند.

حسن روحانی در سخنان امروز خود با اشاره به اظهارات جدید خامنه‌ای گفت:   “بالاترین مقام کشور ما با یک لحن و بیان بسیار صریحی گفتند اگر شما به تعهدات به طور واقعی و جدی برگردید ما هم به همه تعهدات برمی گردیم، حتی ایشان یک مورد را هم استثنا نکردند. بنابراین معیار بین ما و شما برجام است. شما به کل برجام عمل کنید ما هم به کل برجام عمل می‌کنیم. این هدف اول ما در این چهار ماه است که دنبال خواهیم کرد”.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی که با همتایان آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود داشته است، از آمادگی آمریکا برای شرکت در مذاکرات با ایران به میزبانی اتحادیه اروپا خبر داده است.

در همین راستا، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفته است که بلینکن و همتایانش در این نشست تاکید کردند که منتظر دریافت پیشنهاد طرف ایرانی هستند.

همزمان  روحانی نیز امروز (چهارشنبه ) گفته است که در این چهار ماه آینده، بازگشت طرفین به برجام “هدف اول” دولت خواهد بود.

پیش تر نیز ظریف در این باره  گفته بود دولت جو بایدن باید به سرعت برای احیای برجام اقدام کند وگرنه با رسیدن دوران انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، تحول خاصی تا اواخر سال آینده رخ نخواهد داد.

همچنین  علی خامنه‌ای، نیز  در سخنرانی خود به مناسبت فرارسیدن سال نو درباره توافق هسته‌ای و گفتگو با غرب و احیای برجام گفته بود که  “عجله نباید کرد. خطر عجله از فرصت‌سوزی بیشتر است”. وی در ادامه افزوده:  در مسئله برجام اشتباه کردیم و “عجله کردیم”.

حکومت ایران و آمریکا هر دو منتظرند تا طرف مقابل گام نخست را برای ازسرگیری مذاکرات و موضوع برجام بردارد.

از یک سو مقام‌های ایران اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در برجام را به رفع عملی تحریم‎های یک‌جانبه ایالات متحده و راستی‌آزمایی این اقدام مشروط کرده‌اند.

و از سوی دیگر ، ایالات متحده نیز بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ایران را به بازگشت کامل تهران به تعهدات برجام مشروط کرده و از ایران خواسته که اول به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پایان دهد.