روحانی به مناسبت روز دولت: «اگر آمریکا به برجام بازگردد، همین امروز به توافق خواهیم رسید»

گزارش هایی که در رسانه های داخلی ایران درباره سخنان حسن روحانی در رابطه با احتمال مذاکرات با ایالات متحده بازتاب یافت، با آنچه که در رسانه های فارسی زبان برون مرزی انتشار یافت، تفاوت اساسی داشت.

این رسانه ها در نقل قول از روحانی نوشته بودند که به گفته او، اگر ایالات متحده به برجام بازگردد، حکومت ایران حاضر است بلافاصله با آمریکا وارد گفتگو شود. این سخنان، ظاهرا نشان ابراز آمادگی رئیس جمهوری اسلامی ایران برای نشستن به دور میز مذاکرات با آمریکاست و این در حالی که علی خامنه ای گفته است که هیچ انسان عاقلی به مذاکراتی نمی رود که از اول مسلم است که می خواهند از او امتیازاتی بگیرند.

ولی در همان حال رسانه های داخلی ایران، آن بخش از سخنان روحانی را مورد تاکید قرار دادند که از قدرت رژیم ایران در برابر فشارهای آمریکا سخن گفته و ادعا کرده بود که رژیم به خوبی توانسته است در برابر این فشارها ایستادگی کند و زیان های وارده را به حداقل برساند.

به گزارش رسانه های فارسی زبان برون مرزی، روحانی ضمن استقبال از امکان مذاکره با ایالات متحده، به شرطی که آمریکا پیش از آن به برجام بازگردد، گفته است: اگر آمریکا به برجام بازگردد، همین امروز می توانیم به توافق برسیام.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی های انتخاباتی ماه های اخیر خود بارها گفته است که اگر رژیم ایران به دور میز مذاکره بیاید، در کمتر از یک ماه می توان به توافق رسید. ولی ترامپ افزوده بود که رژیم ایران در انتظار نتایج انتخابات است و آرزوی پیروزی جو بایدن را دارد تا شاید سیاست ایالات متحده نسب به رژیم ایران کاملا دگرگون شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا یک رشته شرائط دوازده ماده ای تهیه دیده که به گفته او، رژیم ایران باید آن ها را بپذیرد و رفتارهای خود را کاملا تغییر دهد.

از قول روحانی، که به مناسبت آغاز هفته دولت سخن می گفت، همچنین آمده است که روحانی ادعا کرده فشار حداکثری ایالات متحده، به هدف کشاندن رژیم ایران به مذاکرات به هدف رسیدن به توافقی متفاوت با برجام، نتیجه نداده و بی حاصل بوده است.

با این همه، روحانی در ادامه سخنان خود اعتراف کرد که فشارهای ایالات متحده موجب دردسر حکومت ایران شده و به گفته او “مردم ایران هم قدری به زحمت افتاده اند”. ولی او در عین حال گفت: شکست های اخیر آمریکا (در صحنه بین المللی علیه رژیم ایران) نتیجه مقاومت و ایستادگی ملت ایران است.