روحانی: «تحریم ها لغو شود ما به برجام باز می گردیم.ماکرون:حکومت ایران باید ابتدا به تعهدات هسته‌ای، بازگردد

کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای نوشته است: امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی از نقض تعهدات هسته‌ای و توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی حکومت ایران، به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته است  که تهران  باید موضع خود درباره مذاکره و نشست مشترک با حضور همه اعضای برجام از جمله آمریکا را به صورت شفاف و فوری اعلام کند.

مکرون سال گذشته نیز د رگفتگو با حسن روحانی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا کوشید دو طرف را به میز مذاکره بازگرداند، اما اقدامات رییس جمهوری فرانسه در این‌باره ناکام ماند.

در این بیانیه امده است که پرزیدنت امانوئل مکرون با حسن روحانی  بر  لزوم بازگشت حکومت ایران به اجرای کامل تعهدات خود در توافق هسته‌ای، تاکید کرد و درباره  حملات راکتی اخیر نیروهای تحت حمایت ایران به عربستان سعودی و پایگاه‌های ائتلاف ضد داعش در عراق و همچنین تسریع تامین واکسن مورد نیاز ایران از طریق کواکس گفت‌وگو کردند.

کاخ الیزه نوشته است : رییس جمهوری فرانسه با ابراز نگرانی عمیق‌ خود از تصمیم ایران برای نقض  تعهدات هسته‌ای و کاهش همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله توقف اجرای پروتکل الحاقی، تاکید کرد که این اقدامات ایران بر خلاف توافق هسته‌ای است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت روحانی نیز در این باره  نوشته است : حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با مکرون  تاکید کرد که

«از دست رفتن فرصت‌ها برای حفظ و احیا برجام می تواند شرایط را سخت تر کند»، هرگونه اقدام یا موضع غیرسازنده در شورای حکام می‌تواند به بروز چالش‌های جدید و پیچیده شدن وضعیت جاری منجر شود.

همزمان ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز  به خبرگزاری رویترز گفت که فرانسه و کشورهای غربی به زودی قطعنامه‌ای علیه ایران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌کنند.

دو روز پیش نیز محمدجواد ظریف، در این زمینه گفته بود  که در صورت صدور قطعنامه جدید علیه ایران در شورای حکام آژانس را سبب «بهم ریختگی شرایط کنونی» عنوان کرد.

همزمان علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، افزود که در صورت تصویب چنین قطعنامه‌ای ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت.