روحانی حمله به تاسیسات نفت آرامکو را «حمله متقابل یمنی‌ها و دفاع مشروع» خواند

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در اولین واکنش رسمی، خود  در نشست مطبوعاتی مشترک با روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت : کاری  که یمنی‌ها انجام می‌دهند دفاع مشروع از خودشان و به عبارتی حمله متقابل است.

حسن روحانی افزود: «نسبت به مساله حمله پهپادها، سوال کننده بیشتر به فکر نفت بود، اما من بیشتر امنیت و ثبات منطقه به جای نفت را مد نظر دارم».

ر‌وحانی گفت : «این مشکل ریشه‌اش از تجاوز به یمن شروع شده است. باید از آن‌هایی پرسید که به چه دلیلی به یمن تجاوز کردند و روزانه این کشور را بمباران می‌کنند. آن‌ها یمن را ویران کردند و شمار زیادی از  یمنی‌ها را از بین بردند و مردم یمن ناچارند در برابر این همه تجاوز و سیل اسلحه از آمریکا و اروپا به سمت عربستان و امارات، پاسخ دهند».

حکومت ایران یکی از حامیان اصلی گروه نیمه شیعی حوثی ها در یمن است که مورد حمایت مالی و تسلیحات نظامی رژیم ایران است.

وی افزود : «معتقدیم راه‌حل یمن، یک راه‌حل سیاسی است. شاید آنچه که در روند آستانه شاهد بودیم، بتواند الگویی باشد برای یمن و کشورهای منطقه که تلاش کنند تا صلح و امنیت را به یمن برگردانند و خود به خود وقتی امنیت به یمن برگردد، آن وقت نفتی که مورد نظر شما است در امنیت تولید و صادر می‌شود.»

حوثی‌های یمن، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، ساعاتی پس از آن که تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت، مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده گرفتند .

پرزیدنت ترامپ،  در ارتباط با این خبر گفت: «قطعی به نظر می‌رسد که ایران مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را بر عهده دارد

یک دیدگاه

  1. این موجود در ایران ، همچون رژیم و در راس آن آیت الشیطان خامنه ایی ، خودش مشروع نیست ، بعد در مورد مشروعیت صحبت می کنه. واقعا شرم آور که آخوند برای مردم تصمیم بگیره ، ولی مشخصه که به زودی دخل این اهریمن ها میاد.

Comments are closed.