روحانی خطاب به  اسرائیل: غنی سازی ۶۰ درصدی و استفاده از سانتریفیوژهای آی.آر.۶ پاسخ به حمله شما در نطنز است

حسن روحانی، در جلسه هیئت دولت گفت که اقدام ایران برای رساندن غنی‌سازی اورانیوم خود به ۶۰ درصد و ساخت سانتریفیوژهای آی‌آر۶ «پاسخی به شرارت» حمله به شبکه برق‌رسانی تاسیسات غنی‌سازی نطنز است، و دست ایران در مذاکرات وین پر است».

اما وی در عین حال تاکید کرد که همه اقدام‌های جمهوری اسلامی «صلح آمیز و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی» خواهد بود.

وی خطاب به مقام‌های اسرائیل گفت: «دو بازوی شما را زدیم. یک اقدام غنی سازی ۶۰ درصدی و اقدام دیگر استفاده از سانتریفیوژهای آی.آر.۶ بود».

همزمان تعدادی از چهره‌های اصول‌گرا خواستار لغو مذاکرات وین پس از حمله به تاسیسات اتمی نطنز شده‌اند.

از جمله آنان پاسدار حسین  شریعتمداری، نماینده خامنه ای  در روزنامه کیهان، است که در سرمقاله این روزنامه نوشته است:   بر خلاف تصور هدف از حمله “اسرائیل” به نطنز ادامه مذاکرات وین است.

وی خواستار لغو این مذاکرات یا اضافه شدن دو نماینده مجلس به تیم مذاکره کننده ایران برای نظارت بر «انطباق مذاکرات» با مصوبه مجلس درباره لغو تحریم‌ها شد.

روحانی در ادامه افزود: این رهبر جمهوری اسلامی است که  چارچوب مذاکرات اتمی را تعیین می کند و دولت تابع اطاعت از دستورات اوست ودر همان چارچوب عمل می‌کند.

علی خامنه ای با وجود تایید برجام بارها از این توافق انتقاد کرده و آن را “خسارت محض” خوانده است.

روحانی  همچنین بار دیگر گفت که مخالفان او قصد دارند لغو تحریم‌ها به پس از پایان این دولت موکول شود.

او تاکید کرد: «باید همه تلاش کنیم جنگ اقتصادی را قطع کنیم. برخی می‌گویند دست ظالم باید قطع شود ولی در اردیبهشت و خرداد کراهت دارد، بگذارید به تیر ماه و اینها برسیم بعد».

روحانی در ادامه به تندرویان حکومت هشدار داد:   «انتخابات بسیار ارزشمند است اما هیچ جناحی و فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد.»

قرار بود مذاکرات وین روز چهارشنبه از سر گرفته شود اما به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیات سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا این جلسه پنج شنبه برگزار می شود.