روحانی : خواهش می‌کنم ، در این شرایط  بد ایران به دنبال تسویه حساب سیاسی و جناحی نباشید

حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت امروز (چهارشنبه) درباره وضعیت ایران در ۱۴۰۰ گفت: سال آینده و انتخابات خواهد رسید و در آن زمان کورونا کمتر خواهد بود و فضا و روحیه‌ها بهتر است و بعضی‌ها فرصت دارند اقدامات سیاسی و جناحی خود را انجام دهند.

او افزود: تا انتخابات ۱۴۰۰ خیلی مانده و آن موقع می‌توانید برای خودتان هر کاری که می خواهید انجام دهید، اما ایجاد یاس در جامعه خیانت ملی است و نباید در جامعه ناامیدی ایجاد کنید.

روحانی گفت: ما نباید به اسم نقد دولت به دنبال تطهیر و تبرئه امریکا باشیم. این دولت اخیر ایالات متحده  به گفته وی جنایتکار و تروریست بود و عده‌ای هم در داخل به صورت مجانی در حال تطهیر آن هستند. حالا تکلیف رسانه‌های خارجی که پول می‌گیرند مشخص است. اما این عده برای صدمه به دولت و آماده کردن فضا برای انتخابات ۱۴۰۰ چنین حرف‌های می‌زنند.

او افزود: نباید واقعیت‌های جهان را منحرف کنیم و به خورد مردم بدهیم. اصلا شما می‌دانید مدیریت چیست؟ این دولت همان دولتی است که در ۴ سال اول بالاترین رشد اقتصادی و کاهش تورم را ایجاد کرد. ما در فضای تنفسی که از سال ۹۴ ایجاد شد توانستیم فروش نفت را به نزدیک سه میلیون بشکه برسانیم.

محمدباقر قالیباف، رئیس جدید مجلس در مجلس گفته بود که الگوی مدیریتی دستگاه‌های اجرایی دولت  ناکارآمد است و مجلس با دولت منطقی و انقلابی خواهد بود.

روحانی گفت: در آن زمان تمام قطعاتی که در گمرکات معطل مانده بودند آزاد شدند و بسیاری از طرح‌ها نهایی و اجرا شد.

این اظهارات روحانی  روحانی اشاره به نامه اخیر بیست و یک نمایندۀ مجلس دارد  که  در آن  او را متهم کرده‌اند که در جانبداری از جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عمدتاً مانع از ترخیص و توزیع به موقع میلیون‌ها تن کالای مورد نیاز مردم شده و با این کار “سفره و معیشت مردم” را به “گروگان” گرفته و “تلاطم‌های” جبران‌ناپذیری در بازار ارز و به تبع علیه ارزش پولی به وجود آورده است.

او افزود:   به هر حال تحریم‌ها امروز یا فردا یا هر زمانی کنار زده خواهد شد اما  بعضی‌ها تنش ایجاد می‌کنند که مثلا قهرمان رفع تحریم چه کسی باشد. خوب اصلا شما قهرمان باشید ما به دنبال قهرمان سازی نیستیم. به دنبال چه می‌گردید؟ اینکه این آقا قهرمان نشود و آن یکی بشود؛ در حالی که باید بدانیم دولت و رئیس جمهوری نیستند که قهرمان می‌شوند.

روحانی گفت: ما از اول هم گفتیم که دست دوستی به سمت همه قوا و ارکان کشور دراز می‌کنیم و این دست ما همچنان جلو است. الان را روزهای تسویه حساب و ایجاد حاشیه نمی‌دانیم.

او ادعا کرد:  ما در حال مشاهده پیامدهای کاهش قیمت کالا و ارز هستیم. خواهش می‌کنم آنهایی که به ناروا می‌گویند دولت به دنبال افزایش قیمت ارز است چنین حرف‌هایی نزنند.

روحانی گفت:  بعضی ها فکر می‌کنند تا ما می‌گوییم شرایط بهتر خواهد شد لابد می‌خواهیم با آمریکا مذاکره کنیم چنین چیزی نیست اما دولت جدید در آمریکا شرایط را به سمت قواعد باز خواهد گرداند.

او افزود: در این مرحله جدید کورونا شهرهای قرمز به حالت تعطیل و شهرهای نارنجی به حالت نیمه تعطیل درمی‌آیند