روحانی :در ایام محرم کمترین آمار مبتلا به کورونا را داشتیم

روحانی ادعا می‌کند با وجود برگزاری مراسم محرم روند ابتلا به کورونا در برخی استان‌ها کاهشی شده و این “افتخارآمیز” است. ولی اظهارات مسئولان حکومتی خلاف این ادعا را نشان می‌دهد و ۲۸ استان ایران همچنان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

این نمونه دیگری از فریبکاری و دروغ حسن روحانی در باره کورونا است.

روحانی در ادامه مدعی شد:  «عده‌ای فکر می‌کردند اگر اجازه عزاداری دهیم یا اگر مدارس باز شوند کورونا از کنترل ما خارج می‌شود اما می‌بینیم که چون دستورات  رعایت می‌شود، آمار ابتلا هم در برخی مناطق کاهشی است.»

این در حالی که آمار وزارت بهداشت، گزارش‌های بیمارستانی استان های مختلف ایران و همچنین گزارش های رسانه‌ای و سخنان شمار زیادی از کارشناسان ستاد مقابله با کورونا اظهارات حسن روحانی را رد کرده و تائید نمی‌کنند.

اضهارات ضو و نقیض در ایران هم چنان ادامه داشت ، از یک سو  تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور که قرار بود در اغلب مناطق حضوری انجام شود، به دلیل مخالفت‌های گسترده پس گرفته شد و دو روز بعد اعلام شد که دانش‌آموزان الزامی به حضور در کلاس درس ندارند.

و از سوی دیگر اظهارات کذب روحانی درباره مراسم ماه محرم گفت: «گزارش برخی استان‌ها نشان می‌دهد علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری در محرم شاهد کاهش روند ابتلا به کرونا هستیم و این افتخارآمیز است.»

پیشتر نیز مقامات ارشد وزارت بهداشت حکومت اعلام کرده بودند که مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفراز دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است.

در این گزارش امده است که مطابق تصویرها و ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی  منتشر شده، در مراسم مذهبی در موارد زیادی توصیه‌های بهداشتی به درستی رعایت نشده است.

روزنامه همشهری پیشتر  در گزارشی نوشت، آمار سفرهای انجام شده به شمال ایران نشان می‌دهد طی پنج روز گذشته حدود چهار میلیون نفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان سفر کرده‌اند. گلستان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت هشدار و دو استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند.

نکته دیگری که سخنان روحانی را مغلطه‌آمیز جلوه می‌دهد نظر اغلب کارشناسان است که می‌گویند تاثیر عدم توجه به توصیه‌های بهداشتی ۲ تا سه هفته بعد معلوم می‌شود.

افزون بر این، مطابق آمار وزارت بهداشت، موارد جدید ابتلا به کرونا که در هفته دوم شهریور به زیر ۲هزار نفر رسیده بود از چهاردهم این ماه به بعد به جز یک روز مدام بالاتر از این رقم بوده است.

همچنین اظهارات علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کورونای تهران، که  گفته است در مقایسه با هفته گذشته موارد جدید بستری بیماران مبتلا به کرونا در تهران نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته است.بیانگر ادعایی است که روحانی مطرح کرده است.