روحانی در تماس با مکرون: تجاوز دوباره نیروهای آمریکایی به حریم ایران با پاسخ قاطع ما همراه خواهد بود

حسن روحانی روز سه شنبه در تماس تلفنی با ماکرون رییس جمهور فرانسه مذاکره دوباره با ایالات متحده  درباره برجام را رد کرد و هشدار داد که اگر ایران نتواند از فواید توافق هسته‌ای بهره ببرد، تعهدات خود را کاهش خواهد داد.

رییس جمهوری رزیم در این تماس تلقنی اظهار داشت:«ایران هرگز اقدامی غیر قابل بازگشت انجام نخواهد داد و هر زمان اجرای برجام از سوی ۱+۴ بویژه در زمینه حل و فصل روابط بانکی و فروش نفت انجام شود، شرایط به گذشته بازمی‌گردد و تا زمانی که آمریکا همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، شرایط تغییر نمی‌کند.»

دفتر امانوئل مکرون هم این تماس تلفنی را تلاشی برای کاهش تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده توصیف کرده که در روزهای اخیر به ویژه با اقدام سپاه پاسداران در سرنگونی پهپاد آمریکایی اوج گرفته است.

رئیس جمهوری ایران در این تماس تلفنی تاکید داشته که پهپاد آمریکایی «پس از نقض حریم هوایی ایران و عدم توجه به چند اخطار مورد هدف قرار گرفت».

حسن روحانی سپس عنوان کرده که «اگر آمریکایی‌ها بخواهند دوباره به آب‌ها و حریم هوایی ایران تجاوز کنند، نیروهای مسلح ایران مأمور به مقابله با آنها بوده و برخوردی قاطع خواهند داشت».

در مقابل پرزیدنت ترامپ نیز روز سه شنبه در یک رشته پیام های توییتری به رژیم اسلامی درباره هرگونه حمله و تعرض به ایالات متحده از جانب رژیم هشدار داد و گفت:حمله مجدد ایران با پاسخ سهمگین آمریکا روبه‌رو خواهد شد‎.

دونالد ترامپ در هشداری شدیداللحن به مقامات ایران گفت که هر حمله‌ای به نیروهای آمریکایی و هر آن‌چه به آمریکا ربط پیدا می‌کند به بهای نابودی کامل برخی بخش‌ها و مواضع ایران تمام خواهد شد.

روحانی همچنین به اروپا هشدار داد که اگر در دور زدن تحریم ها به یاری حکومت تیایند پایبندی رژیم به برجام نیز متزلزل خواهد شد.

روحانی این هشدار را در گفت‌وگو با رئیس جمهوری فرانسه تکرار کرد و گفت: «پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف‌های اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متأسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده است.»

اروپا از ایران خواسته که همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بماند. در این راستا قدرت‌های اروپایی ساز و کاری مالی به نام اینس‌تکس برای امکان ادامه تجارت با ایران تدارک دیده‌اند، اما این ساز و کار هنوز اجرایی نشده است.

ایالات متحده در روزهای گذشته به اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت داد و ستد مالی از طریق ساز و کاری مالی به نام اینس‌تکس با رژیم ایران این نهاد مالی مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

ایالات متحده رژیم ملایان را بزرگترین حامی تروریزم در جهان می داند و از همه کشورها می خواهد که رابطه مالی خود را با این رژیم قطع کنند.

یک دیدگاه

  1. کسی حال من و خانواده ام را میفهمد که هم در ایران زندگی کند و فامیل درجه یک و نزدیک داشته باشد و هم در اسرائیل فامیل های درجه یک و نزدیک داشته باشد . ای کاش ترامپ ، نتانیاهو و خامنه‌ای مانند من بودند تا میفهمیدند که چقدر سیاست میتواند در زندگی یک نفر ، یک خانواده ، یک طایفه ، یک جامعه و یک ملت با چند ملت تاثیر دارد .

Comments are closed.