روحانی در دیدار با ماکرون در نیویورک به بیانیه سه قدرت اروپایی واکنش نشان داد

 امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دقایقی پس از امضای بیانیه مشترک با رهبران دو قدرت اروپایی دیگر برای متهم کردن ایران به دست داشتن در حملات عربستان، با حضور در محل اقامت همتای ایرانی خود، حسن روحانی با وی گفتگو کرد.

رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در پایان این دیدار که شامگاه دوشنبه یکم مهر انجام شد، مصاحبه‌ای انجام ندادند اما منابع ایرانی و فرانسوی بخش‌هایی از مفاد گفتگوهای آنها را منتشر کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، دو طرف در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مورد علاقه ایران و فرانسه، شرایط حساس منطقه و طرح رئیس جمهوری ایران موسوم به «ابتکار صلح هرمز» تبادل نظر و بر عزم خود برای توسعه روابط و همکاری در عرصه‌های مختلف دو جانبه و بین‌المللی تاکید کردند.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیئت ایرانی در نیویورک نیز در توییتر خود نوشت: «دو طرف در مورد راه‌های نجات برجام، روابط دوجانبه و راهکار پیشنهادی جدید رئیس جمهوری روحانی گفتگو کردند.»

به نوشته ایرنا، حسن روحانی در این دیدار ضمن تاکید بر «وظایف و مسئولیت» سایر طرف‌های برجام و از جمله فرانسه برای حفظ این توافق بعد از خروج یکجانبه و «غیرقانونی» آمریکا از آن، بیانیه امروز کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان را «اتهام‌زنی بی‌اساس» به جمهوری اسلامی ایران خوانده و از آن انتقاد کرد.

آلمان، فرانسه و بریتانیا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن مسئول دانستن ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در خاک عربستان، از تهران خواستند با مذاکره دربارۀ برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و موضوعات امنیتی منطقه موافقت کند. این بیانیه با حضور امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گردهم‌آیی سالانه رهبران جهان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تنظیم شده بود.

روحانی قرار است روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند و طرح خود موسوم به «ابتکار صلح هرمز» را ارائه دهد.