روحانی: در زمان قیام مردم علیه حکومت،  ارتش باید یکی را برگزیند

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری حکومت  در پیامی به مناسبت روز ارتش، گفت:  وقتی ملت از حکومت “ناراضی و رویگردان” شود، ارتش‌ باید در میان ملت‌ و حکومت‌ یکی را برگزیند و باید از دولتی حمایت کند که به ملتش خیانت نکرده باشد.

روحانی در ادامه نوشته است : «زمانی که ملتی از حکومتی ناراضی و رویگردان شود این ارتش‌ها هستند که باید در میان ملت‌ها و حکومت‌ها یکی را برگزینند و تصمیم بگیرند و انتخاب کنند.»

وی گفته است:  ارتش‌ها «از لحاظ اداری جزئی از دولت‌ها و حکومت‌ها هستند و از این رو طبق قانون باید از حکومت‌ها اطاعت کنند، نه از مردم ».

روحانی درحالی این سخنان را بیان می کند  که درماه‌های گذشته، حضور احتمالی ارتش در سرکوب اعتراض‌های مردمی سال‌های گذشته ایران، بحث‌برانگیز شده بود. کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، هم در سال گذشته با اشاره به اعتراض‌های اخیر، گفته بود که نیروی زمینی ارتش از فرصت پیش‌آمده استفاده کرد تا با سرکوب مردم معترض، ولایت‌مدار بودن خود را نشان بدهد.

روحانی در ادامه  با یادآوری انتخاب ۴۳ سال پیش ارتش شاهنشاهی ایران در زمان روی کار آمده حکومت ایران برای قرار گرفتن “در کنار ملت” نوشت:«این تفاوت ارتش ایران با دیگر ارتش‌ها در منطقه است».

روحانی در ادامه پیام خود، تعیین خامنه ای  به‌عنوان «فرمانده کل قوا» در قانون اساسی را «نمادی از ضرورت حفظ ارتش و همه نیروهای مسلح ازجمله سپاه پاسداران از استیلای دولت‌ها و احزاب سیاسی» و جدایی و استقلال ارتش و سپاه پاسداران و همه نیروهای مسلح از سیاست دانست.

وی افزود: «مأموریت شما ورود به رقابت‌های سیاسی نیست».

این در حالی است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بحث در مورد حضور نظامیان در انتخابات بالا گرفته است و پیش از شروع رسمی ثبت‌نام نامزدها، تعدادی از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران همچون حسین دهقان، رستم قاسمی و سعید محمد، به‌طور رسمی از تصمیم خود برای نامزدی در انتخابات خبر داده‌اند.

روحانی در بخش دیگری از این پیام، دفاع از “مرزها”، دفاع از “استقلال”؛ دفاع از “رأی‌هاگ، دفاع از “آزادی”؛ دفاع از “جمهوریت” و دفاع از “ارزش‌ها”، دفاع از “اسلامیت” ایران عنوان شده است

۲۹ فروردین‌ماه،در تقویم حکومت ایران روز ارتش نامیده شده است در این روز توسط نیروهای ارتش در سراسر ایران رژه‌های نظامی برگزار و آخرین تجهیزات نظامی ساخته‌شده در این نهاد نظامی به‌نمایش گذاشته می‌شود؛ اما امسال به‌دلیل همه‌گیری کرونا سخنرانی و رژه برگزار نشد و تنها در یک رژه خودرویی، تجهیزاتی از جمله “سامانه‌های پدافندی و پهپادی” ارتش به نمایش گذاشته شد و از جمله از دو سامانه پدافندی جدید “مجید” و “ذوالفقار” به عنوان قاتل جدید موشک‌های کروز رونمایی شد.