روحانی در سخنان خود، حادثه شورش در واشنگتن را نشان شکست دموکراسی غربی دانست، ولی …

حکومت ایران که سال هاست مخالفان خود را سرکوب و زندانی می کند ، اعتراض هواداران ترامپ به کنگره را نشانه”فَشَل بودن دموکراسی غربی” می داند

حسن روحانی، در واکنش به هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در پایتخت آمریکا، این رخداد را نشانه «فشل بودن دموکراسی غربی» توصیف کرد و گفت: «آن چه دیدیم بنیان قوی ندارد».

همزمان با جلسه کنگره برای تایید پیروزی جو بایدن،‌ گروهی از هواداران رئیس‌ جمهور فعلی پس از سخنرانی او به ساختمان کنگره حمله کرده و با نیروهای پلیس محافظ ساختمان درگیر شدند.حمله به ساختمان کنگره آمریکا که در تاریخ این کشور سابقه نداشته و بلافاصله در صدر اخبار جهان قرار گرفت در نهایت با چهار کشته و ده‌ها بازداشتی به پایان رسید.

حسن روحانی  در حالی این سخنان را بیان می کند که پرزیدنت  ترامپ در پی این اتفاقات وعده داد انتقال قدرت به جو بایدن با نظم و قانون انجام شود.

او در ادامه دونالد ترامپ را “«پوپولیست”» خواند و گفت: «دیدید یک آدم ناسالم وقتی می‌آید قدرت را در دست می‌گیرد چه مشکلی برای کشورش به وجود می‌آورد و امیدوارم این برای حاکمان بعدی کاخ سفید درس عبرت باشد».

این در حالی که در سیستم حکومت اسلامی ایران  با وجود مقام مادام‌العمر ولایت فقیه و نظارت استصوابی، عملا انتخابات آزاد و انتقال قدرت در راس هرم حکومتی وجود ندارد و تصمیم گیرنده اصلی علی خامنه ای است و هرکس که با این امر مخالفت کند محکوم به مرگ و اعدام و زندان است.

رژیم ایران از زمان روی کار آمدنش تاکنون،   همواره به دلیل سرکوب و محدود کردن  آزادی بیان در ایران و حبس و قتل روزنامه‌نگاران و سرکوب اعتراضات مردمی به‌شدت مورد انتقاد بوده، و مقامات این حکومت در واکنش به این نوع انتقادات همواره به “دموکراسی غربی” و به‌ویژه حکومت آمریکا تاخته‌اند.