روحانی: در مرحله مهار کرونا هستیم؛ کارشناسان بهداشتی: احتمال وقوع فاجعه با موج دوم شیوع

حسن روحانی ادعا کرد که ایران به مرحله مهار کرونا وارد شده، اما مقام‌های بهداشتی هشدار می‌دهند با آغاز شیوع دوباره کرونا در بیش از ۱۰ استان ایران، موج جدید این ویروس از این مناطق به سراسر کشور شیوع خواهد یافت و فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی در تایید شیوع دوباره کرونا در استان‌های ایران گفت: «خوزستان، کرمانشاه، سمنان خراسان شمالی، لرستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، ایلام، کردستان و یا برخی مناطق تهران هنوز در وضعیت هشدار هستند».

مردانی افزود: «برای رعایت اصول بهداشتی در اماکن عمومی دستورالعمل‌ها اعلام و ابلاغ شده اما خیلی از این دستورات در عمل رعایت نمی شود و بسیاری از این دستورالعمل ها قابلیت اجرایی ندارد و امکان نظارت بر اجرای آنها نیز وجود ندارد».
محمد هاشمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، نیز اعلام کرد که به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در استان سیستان و بلوچستان، ستاد بحران کرونا محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است.

مهران امینی‌فرد، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر،نیز خبر داده بود که آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان‌های ایرانشهر و چابهار افزایش یافته و این شهرها در وضعیت “قرمز” قرار دارند.

همزمان، رضا کُرد، مدیر شبکه بهداشت و درمان و موسسه آموزش سلامت خاش هم از افزایش آمار موارد ابتلا به کرونا در این شهرستان ابراز نگرانی کرد و گفت: «وضعیت در این منطقه به شدت خطرناک شده است».

سیاوش وزیری، رییس بیمارستان ویژه کرونا در کرمانشاه نیز خبر داد که تعداد موارد ابتلا به کرونا از اول اردیبهشت، پنج و نیم برابر شده است. او در عین حال گفت که این آمار مربوط به بیمارانی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشتند.

همچنین در هفته‌های گذشته اعلام شده بود که تعداد بیماران در خراسان شمالی افزایش یافته است.
محمدحسین صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نیز روز جمعه با اعلام اینکه شمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به مرز ۸ هزار نفر رسیده است، از افزایش هفتگی ۳۰ تا ۴۰ درصد بر شمار افراد شناسایی شده مبتلا به کرونا در این استان خبر داد.

در روزهای گذشته نیز تعداد بیماران و جان‌باختگان در استان‌های خوزستان و هرمزگان افزایش یافته بود. برخی از استان‌هایی که تعداد بیماران در آنها افزایش یافته از جمله خوزستان، هرمزگان، خراسان شمالی و ایلام پیش از این کمترین آمار مبتلایان داشتند.