روحانی در گام تازه ای برای مذاکره با آمریکا: «اگر به برجام باز گردد و به ایران خسارت بپردازد، گفتگو می کنیم»

حسن روحانی در سخنان امروز خود، گام دیگری در راه ابراز آمادگی برای آغاز مذاکرات با ایالات متحده برداشت، و در همان حال شرایطی قائل شد که ظاهرا این گونه تماس و گفتگو را غیرممکن می سازد.

روحانی که این سخنان را امروز (چهارشنبه) هنگام برگزاری جلسه هفتگی هیات دولت بیان داشت، از جمله گفت که شرط آمادگی ایران برای انجام مذاکرات با آمریکا آن است که ایالات متحده به برجام بازگردد، و دوباره تعهدات خود در چارچوب این توافق اتمی را به اجرا گذارد، و بابت خسارات مالی که به ایران وارد آمده، غرامت بپردازد، آنگاه ایران حاضر به گفتگو با دولت واشنگتن می باشد.

خواسته های روحانی، به مفهوم جبران همه خسارات مالی است که رژیم ایران در یک سال و نیم اخیر به علت بازگشت تحریم های آمریکایی متحمل شده است.

روحانی در حالی آمادگی خود برای انجام مذاکرات، همراه با شرایط قید شده را اعلام می دارد که محمد باقر قالیباف رئیس جدید مجلس در اولین سخنرانی خود در این سمت، قاطعانه گفته بود که به آمریکا نمی توان اعتماد کرد و نباید با آن کشور وارد گفتگو شد. همچنین علی خامنه ای تاکنون بارها هر گونه تماس و گفتگو با دولت آمریکا را مردود و ممنوع دانسته است.

پرزیدنت ترامپ در نخستین نطق انتخاباتی خود که در این هفته بیان کرد، به حکومت ایران گفت که خوب می داند که آن ها آماده مذاکره هستند و توصیه کرد که منتظر نتایج انتخابات نمانند، بلکه پس از انتخابات، او شرائط سنگین تری در برابر رژیم ایران قرار خواهد داد.

بدیهی است که هیچ یک از شرایطی که حسن روحانی در سخنان امروز خود (چهارشنبه) بیان داشت، نمی تواند مورد قبول ایالات متحده قرار گیرد. ولی ابراز آمادگی مشروط روحانی برای مذاکرات، گامی به پیش محسوب می شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت نیز در روزهای گذشته در یک پیام توییتری گفته بود که رژیم ایران به طور اصولی آماده گفتگو می باشد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز دو سال پیش اعلام کرد که در گفتگو با ایران، در صورتی که انجام گیرد، ایالات متحده دوازده شرط مطرح می کند که مفهوم آن، دست برداشتن رژیم از فتنه گری های خود و در رابطه با زیاده خواهی های حکومت می باشد.

حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت، در مورد شرایط خود به منظور گفتگو با ایالات متحده، چنین گفت: «هر لحظه که آمریکا اعلام کند به قانون و مقررات سازمان ملل بازگشته و بگوید به تعهدات خودم در برجام برگشته ام، بگوید کنگره و کاخ سفید مصمم هستند که از مسیر خود برگشته و به چارچوب ۵+۱ بر می گردند، آن وقت ما آماده مذاکره هستیم».

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیات دولت به درگیری کنونی با آژانس بین المللی اتمی نیز اشاره کرد و از جمله گفت :اسرائیل و آمریکا  با “فشار بر آژانس برای بررسی فعالیت‌های ۱۷ تا ۱۸ سال قبل” تلاش دارند که آژانس را منحرف کنند، اما  آژانس باید با حفظ “استقلال”، تلاش کند “از مسیر قانونی خود منحرف نشود”.

او در دنباله اظهارات اش  به نقش اروپا نیز اشاره کرد و در این رابطه گفت: اروپایی‌ها به‌دلیل ناتوانی در عمل به تعهدات خود در توافق برجام، شرمنده ما هستند و حضوری و تلفنی از ما عذرخواهی می‌کنند.

جناح تندرو حکومت، هنوز نسبت به این سخنان روحانی واکنشی نشان نداده است.

اوضاع اقتصادی رژیم ایران به سرعت رو به وخامت می رود و حکومت احساس می کند که اگر به یک اقدام دیپلماتیک غیرمتعارف دست نزند، باید به ورشکستگی اقتصادی کامل اعتراف کند و آنگاه خطر فروپاشی رژیم وجود دارد.