روحانی دوباره قول می دهد که در برابر تعرض به حق استفاده مردم از اینترنت خواهد ایستاد، ولی …

 

 

حسن روحانی از یکی ازوعده های دولت اش به مردم می گوید «دولت بر مبنای اصولی که از همان روز اول به مردم قول داده بود برای بازبودن فضای اینترنتی ایستادگی خواهد کرد».
رییس جمهوری حکومت ایران گفت: نباید یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر سوءاستفاده عده‌ای تعطیل کرد. اما وعده بازکردن فضای مجازی را پیشتر به مردم داده بودیم .
حکومت ایران بارها مردم را از داشتن اینترنت آزاد محروم کرده اند و مانع از دستیابی آنان به فضای اجتماعی شده اند. تندروهای رژیم، همیشه از دسترسی آزاد مردم به اینترنت جلوگیری کرده اند و این امر، به ویژه در روزهای بحرانی سیاسی، در ابعاد گسترده احساس شده است.
روحانی هنگام به دست گرفتن ریاست جمهوری وعده کرده بود در تامین آزادی دسترسی به اینترنت بکوشد، ولی هیچگاه موفقتی در این زمینه به دست نیاورده و سخنان انتقاد آمیر کنونی او نیز نشان می دهد که تغییر عمده ای در این وضع به وجود نیامده است.
حسن روحانی پیشتر در ارتباط با مسدود سازی تلگرام از سوی قوه قضائیه گفته بود: فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تایید دولت است اگر در عالی ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.
روحانی در ادامه گفت: انقلاب دیجیتالی در جهان یک واقعیت است چه بخواهیم چه نخواهیم، باید تلاش کرد تا این فضای جدید برای ایران و ایرانیان به یک فرصت تبدیل شود، نه یک تهدید.
وی افزود: همه جا افرادی هستند که می‌خواهند از هر امکانی به نفع شخصی یا جمعی خودشان سوء استفاده کنند اما دولت در کنار مردم است و برای باز بودن فضای اینترنتی ایستادگی خواهد کرد
محمدجواد آذری جهرمی،وزیر ارتباطات حکومت پیشتر گفته بود: در راه سانسور کردن دسترسی مردم به اینترنت، تا حد ۸۰ درصد موفق شدیم و بقیه بدست دیگران است.
منظور وی شبکه ای است که بتواند مردم ایران را از ورود به وبسایت هایی که مورد علاقه رژیم ایران نیست، محروم سازد.
شمار زیادی از اصولگرایان تندرو در مخالفت با تحولات دنیای اینترنتی و دسترسی مردم به این امکانات با انتشاربیانیه ای خواستار کنترل بیشتر اینترنت و انواع شبکه‌های اجتماعی در ایران شده‌اند.
محمدجعفر منتظری، دادستان حکومت ایران پیشتر گفته بود: «از اول تیرماه امسال شاهد تحولات قابل توجهی در این فضا خواهیم بود و اقدامات خوبی برای رفع مشکلات نظارت بر این حوزه از سوی متولیان امر انجام خواهد شد».
دادستان حکومت ایران توضیحی در باره چگونگی این اقدامات نداد.

یک دیدگاه

Comments are closed.