روحانی : ” دولت بعدی از فرصت پیش آمده برای جبران اشتباهات گذشته استفاده کند.”

حسن روحانی،  با لحن آشتی جویانه ای،  در اولین واکنش به پیروزی جو بایدن، در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ابراز امیدواری کرد که دولت بعدی آمریکا “از فرصت پیش آمده برای جبران اشتباهات گذشته استفاده کند.”

او افزود: اینک فرصتی برای دولت آینده آمریکا پیش آمده است که اشتباهات گذشته را جبران کند و با احترام به قواعد جهانی، به مسیر پایبندی به تعهدات بین المللی، بازگردد.

روحانی دوباره تاکید کرد که مردم ایران “اثبات کردند که سیاست فشار حداکثری آمریکا محکوم به شکست است.”

آگاهان امور می گویند: با اعلام پیروزی جو بایدن و ظهور دولت جدید در آمریکا، آینده مشکلات ایران و آمریکا یکی از کلیدی‌ترین بحث‌های ماه‌های پیش‌روی ایران است.  اگرچه  دولت بایدن برای طی کردن دوره انتقال قدرت، استقرار و ورود جدی و علنی به مجموعه مشکلاتی که با ایران دارد، حداقل شش ماه زمان صرف خواهد کرد.

در طول این دوره، ایران وارد فضای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و انتخاب رئیس‌جمهوری جدید می‌شود و احتمالاً مذاکرات جدی بر سر برخی مسائل به دولت آینده ایران موکول می‌شود.

دولت بایدن همچنین با مسائل و موانع مهمی چون سنای جمهوری‌خواه، مخالفت جدی دولت اسرائیل و برخی کشورهای عربی با بازگشت به برجام و بهبود روابط با ایران، متنوع و گسترده‌شدن تحریم‌های ایران در دوره ترامپ، آینده تعهدات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۳، برنامه موشکی، درگیری‌های منطقه‌ای و … مواجه است و از نظر سیاست داخلی هم چگونگی مواجهه رهبر جمهوری اسلامی با دولت بایدن یک موضوع مهم است.

علی خامنه‌ای نیز به‌تازگی گفته است که سیاست حکومتش در مقابله آمریکا «مشخص» است و فرقی ندارد که چه کسی رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شود.  البته این “سیاست مشخص”  یعنی این‌که امکان رابطه با آمریکا وجود ندارد، ولی به معنای عدم امکان مذاکره نیست.

یادآور می شود که بایدن بیشتر اعلام کرده بود که سیاست بازگشت به برجام دارد و رهبر حکومت  اسلامی برای مذاکره دو کشور در قالب برجام مجوز داده است، او سال گذشته گفته بود:  «چنان‌چه آمریکا… به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند».

در شرایط کنونی، حسن روحانی به بازگشت آمریکا به برجام و تقویت سیگنال‌های مثبت بر اقتصاد ایران به‌شدت نیازمند است تا با بهبود وضعیت وخیم اقتصادی و کاهش نارضایتی عمومی از عملکرد دولتش، با سرافکندگی کمتری صحنه سیاست ایران را ترک کند.

دولت روحانی احتمالاً مایل است از هم‌اکنون با بازگشت سریع به تعهدات هسته‌ای و مذاکرات پنهانی کار را پیش ببرد، ولی مشخص نیست خامنه‌ای تا چه زمانی با این روند موافق باشد.