روحانی سومین مرحله نقض تعهدات رژیم در چارچوب برجام را در کنار سران مجلس و قوه قضائیه اعلام کرد

گفتنی است که خود روحانی بارها گفته است که تعیین سیاست های کلان رژیم و از جمله امور سیاست خارجی و مسائل نظامی، به دست رهبر حکومت است و رئیس جمهوری در این زمینه ها اختیاراتی ندارد

حسن روحانی رییس جمهوری حکومت ایران  در نشست خبری شب گذشته (چهارشنبه)، با حضور علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، ،اعلام کرد که به گفته وی  اروپا نتوانست تعهدات خود را عملیاتی کند، فرمان اجرای گام سوم نقض تعهدات برجام فردا(آدینه ) به اجرا گذاشته خواهد شد.

آگاهان می گویند که حضور روسای قوه مقننه و قوه قضائیه در نشستی که رئیس قوه اجراییه این تصمیم را اعلام داشت، القای این تصور است که همه آحاد حکومتی در ایران، با این تصمیم موافق هستند.

گفتنی است که خود روحانی بارها گفته است که تعیین سیاست های کلان رژیم و از جمله امور سیاست خارجی و مسائل نظامی، به دست رهبر حکومت است و رئیس جمهوری در این زمینه ها اختیاراتی ندارد.

روحانی افزود:  گام سوم نقض تعهدات برجامی به منزله  رفع محدودیت استفاده از نسل جدید سانتریفیوژها از سوی جمهوری اسلامی است وکلیه محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه برداشته خواهد شد و شاهد گسترش تحقیق و توسعه در زمینه سانتریفیوژها خواهیم بود.

علی لاریجانی، نیز در این باره  گفت: «در گام سوم و با استقرار زنجیره نسل جدید، شاهد تحولات بزرگی در فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران خواهیم بود و نتیجه آن  برای جمهوری اسلامی ایران بسیار با اهمیت است »

روحانی گفت:«اقدامات ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود و مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست و هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می‌گردیم»

وی افزود: «بخش اعظم گفتگوهای ۵+۱ با ایران در مذاکرات برجام راجع به محدودیت‌های تحقیق و توسعه بود که این محدودیتها را از جمعه برمی‌داریم»

حکومت  ایران پیشتر در دو اقدام که آن را گام‌های اول و دوم نقض تعهدات برجامی  عنوان کرده بود نخست ا از سقف تعیین شده در برجام برای ذخیره حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور کرد و سپس سطح غنی‌سازی در مجتمع هسته‌ای نطنز را از سطح ۶۷ /۳ درصد تعیین شده در برجام فراتر برد و به ۵/ ۴درصد رساند.

روحانی پیشتر گفته بود که اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را اجرا خواهد کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران،  پیشترگفته بود: «ممکن است گام بعدی در نقض تعهدات افزایش تعداد سانتریفیوژها باشد»

کمالوندی  اعلام کرده بود که  گزینه‌های ایران در گام سوم افزایش تعداد سانتریفیوژها، نصب دوباره سانتریفیوژهای IR-۲و IR-۲m، افزایش تعداد سانتریفیوژهای فعال در آبشارهای غنی‌سازی‌ و همچنین غنی‌سازی ۲۰درصدی از گزینه‌های مطرح در گام سوم است.