روحانی: فرصت دستیابی به توافق را از دولت دوازدهم گرفتند

حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم ایران، که آخرین روزهای دولتش سپری می‌شود، امروز چهارشنبه در نشست هیات دولت گفت: «فرصت دست یابی به توافق هسته‌ای را از این دولت گرفتند. اگر اصل ۶۰ قانون اساسی ما حاکم بود و یازدهم آذر لطمه نمی‌خورد، اسفندماه تحریم برداشته می‌شد و امروز مردم می‌دیدند که چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر دیگری را می‌دیدند. البته آن مقداری که مقدور و امکانپذیر بود، وزارت خارجه و دولت و بخش‌های دیگر همه تلاش خود را کردند. امروز یک سفره آماده‌ای هست که حالا این سفره باید باز شود و مردم کنار این سفره قرار گیرند. سفره آماده است و کار آماده شده است. قاعدتا فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند اما امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند.»

روحانی ادامه داد: «البته ما خوشحالیم، چرا که فرقی نمی‌کند که دولت دوازدهم یا دولت سیزدهم موفق باشد، اما در اینکه ۴، ۵، ۶ ماه فرصت از دست رفت بسیار متاسفیم و امیدواریم بتوانیم به قول و وعده‌ای که دادیم تا لحظه آخر و روز آخر تلاش کنیم و مردم هم مقاومت کنند تا به پیروزی نهایی دست پیدا کنیم.»

روحانی با اشاره به دستیابی به توافق هسته‌ای ۶ سال پیش گفت: «پس از اقداماتی که دولت یازدهم برای از بین بردن تحریمها انجام داد، روز بیست و سوم تیرماه ۱۳۹۴ بود که ما به توافق رسیدیم و به همین دلیل روز ۲۳ تیرماه روز گفت و گو و تعامل سازنده نامگذاری شد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «اینکه دولتی در سال به طور متوسط به ۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی نباز داشته باشد و این درآمد حذف شود، اما بتوان کشور را اداره کرد، ‌کار آسانی نیست. به جای ۶۰ میلیارد دلار، ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار بیاید. ۵۰ میلیارد دلار حذف شده است. بعد می گویند شما چه کار به خارج و واردات دارید. همه مشکلاتی که امروز می بینید برای واردات است. اگر در مرغ یا کالاهای اساسی اشکال پیش می‌آید برای این است که واردات به موقع انجام نمی شود. واردات اگر به موقع انجام نشود زندگی مردم متوقف می شود.»

روحانی که خود به دادن وعده‌های دروغ و “سر خرمن” مشهور است، افزود: «با مردم شوخی نکنید، حرف راست و واقعی بزنید. شما در سال باید ۴۰-۵۰ میلیارد دلار جنس وارد کنید و همین قدر هم باید درآمد به دست بیاورید یعنی ۴۰-۵۰ میلیارد باید وارد کنید و همین مقدار هم باید صادر کنید و این حداقل است. اگر کشور بخواهد به یک نقطه مطلوب برسد و سرمایه گذاری‌های لازم انجام گیرد و بی‌مشکل باشد، باید سالی ۵۰،۶۰ و ۱۰۰ میلیارد باید در کشور سرمایه‌گذاری شود وگرنه کار پیش نمی‌رود.»

روحانی گفت: «در  “افی ای تی اف FATF” که ما به نتیجه رسیدیم باز هم تعامل سازنده این دولت بود. ما از لیست سیاه درآمدیم که بعد یک ناشی گری هایی شد و دومرتبه به لیست سیاه رفتیم.»

او در مورد وضعیت وخیم کرونایی سیستان و بلوچستان گفت: «در بحث کرونا، متاسفانه مردم در جنوب، هرمزگان، سیستان و بلوچستان با این ویروس دلتا و ویروس هندی مشکلات زیادی پیدا کردند و مدافعان سلامت هم تلاش کردند و همه توان خود را در این زمینه گذاشتند. اما این که سیاه نمایی می شود که مردم سیستان و بلوچستان بیمارستان و تخت ندارند و برای آنها هیچ کاری نشده است کار درستی نیست.»