روحانی مژده بازگرداندن یک میلیارد و ششصد میلیون دلار پول های بلوکه شده را داد، ولی محال به نظر می رسد

حسن روحانی با افتخار گفته بود که یک میلیارد و ششصد میلیون دلار از سپرده های ایرانی در بانک لوکزامبورگ طبق رای دادگاه آزاد شده و به زودی به این کشور انتقال می یابد. ولی خیلی زود معلوم شد که رای دادگاه قطعی نیست و انتقال پول به ایران تقریبا محال است زیرا از یک سو ایالات متحده می خواهد آن را مصادره کند و از سوی دیگر، حتی اگر آمریکا در این تلاش موفق نشود، باز هم به علت تحریم های بانکی و پول، معلوم نیست چگونه بتوان این پول را در اختیار حکومت ایران قرار داد.

ایالات متحده می گوید که دادگاه های آمریکا حکومت ایران را به پرداخت میلیاردها دلار غرامت به خانواده های قربانیان ترور محکوم ساخت و بنابراین، این پول به جای آن که به ایران انتقال یابد، باید در اختیار ایالات متحده قرار گیرد تا غرامت تعیین شده را ، به خانواده های قربانیان بپردازد. حکومت ایران با این درخواست به شدت مخالفت ورزیده و اعتراض خود را به دادگاه تسلیم کرده است.

خبرگزاری های دولتی ایران نیز تایید کردند که احتمال بازگرداندن این پول به ایران ضعیف است و دیوان عالی کوکزامبورگ هنوز باید حکم دادگاه پیشین را تائید یا رد کند و به تقاضای ایالات متحده پاسخ دهد.

این دارایی متعلق به بانک مرکزی ایران است که به صورت قرضه خریداری شده بود و اکنون که حکومت به شدت با بی پولی برخورد کرده، می کوشد آن را به خود باز گرداند. ولی مخالفت شدید دولت آمریکا، یک بار دیگر ممکن است حکومت اسلامی ایران را که به شدت بی پول شده و به آستانه ورشکستگی نزدیک تر گردیده، به شکست بکشاند.

برخی کاربران در شبکه های اجتماعی نوشتند که حسن روحانی یکبار دیگر به مردم ایران دروغ گفته و وعده های واهی داده است. زیرا اگر این پول آزاد شود و بازپرداخت آن به ایران مورد تایید قرار گیرد، به علت مقررات سخت گیرانه کنونی در بازار پولی جهان، قرار دادن آن در اختیار حکومت ایران، تقریبا محال است.

خودداری رژیم ایران از پیوستن به معاهده بین المللی مبارزه با پولشویی، وضع این رژیم را در صحنه پولی و بانکی جهان وخیم تر کرده است.

4 دیدگاه‌

  1. امیدوارم که این پول بلوکه شده آزاد نشود چون اگه ازاد بشه مطمعنا خرج ترور و جنگ در سوریه عراق لبنان یمن و… میگردد و هیچ نفعی برای ملت ایران ندارد . در ضمن مگه بعد موشک پرانی سپاه به پایگاه عین الاسد ۲۰۰ میلیون دلار بعوان جایزه بابت کشتن ۲۰۰ جوان نخبه و ایرانی با سرنگون کردن هواپیمای مسافر بری پرداخت نکردند یا مگر زمان توافق هسته ای با اوباما کل دلار به ایران بابت پول های بلوکه شده پرداخت نکردند چه تاثیری برای زندگی ایرانی ها داشت و وضعیت از قبل هم بدتر نشد گرانی چندین برابری بیکاری بیشتر اختلاس خیلی بیشتر از قبل.

Comments are closed.