روحانی می گوید به صورت مشروط حاضر به گفتگو با آمریکاست، عراقچی می گوید “هرگز و بهیچوجه” مذاکراه نمی کنند

از یک سو حسن روحانی گفته است که حکومت ایران در صورت برداشتن تحریم ها با ایالات متحده گفت و گو خواهد کرد  و از سوی دیگر عباس عراقچی مقام ارشد وزارت خارجه می گوید ایران آماده مذاکره با واشنگتن در هیچ سطحی نیست‎. آگاهان می گویند: چگونه می توان بدون انجام گفتگو، به اختلاف و درگیری بین دو کشور پایان داد؟

به گفته تحلیگران این تناقض موضعگیری بین سران حکومت بسیار مشهود و آشکار است وبا این نگرش چگونه  حکومت ایران و ایالات متحده می توانند وارد معامله شوند و با یکدیگر مذاکره کنند

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت اسلامی، در ارتباط با مذاکره ایران باایالات متحده گفت: «ایران هیچ گاه تحت فشار مذاکره نخواهد کرد. مذاکره در این شرایط، مذاکره برای تسلیم خواهد بود و از این رو ایران آماده مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی نیست».

بارها ایالات متحده  بارها خواستار مذاکره دوباره با ایران شده‌اند، اما این امر با مخالفت مستقیم، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و مقامات سپاه پاسداران و نزدیکان به رهبری قرار گرفته و  گفته‌اند که تهران تنها در صورت رفع تحریم‌ها حاضر است با واشینگتن در قالب گروه ۱+۵ مذاکره کند.

در این میان سفر قریب الوقوع روحانی به توکیو نیز به گمانه‌زنی‌ها درباره مذاکره احتمالی بین ایران و آمریکا با میانجی‌گری ژاپن شدت بخشیده، که مقامات ایرانی اگرچه آن را رد کرده‌، اما اذعان داشته‌اند که برجام یکی از موضوعات محوری در این سفر خواهد بود.

عباس عراقچی در مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی سی.جی.تی.ان چین گفته است که سه کشور اروپایی آلمان ،بریتانیا و فرانسه

در چارچوب بیانیه‌ای که پس از نشست وزیران برجام صادر شد به ما وعده دادند و خود را در یازده عرصه مختلف از جمله بانکی، تجاری، حمل‌ونقل و بیمه متعهد کردند تا طبق وعده‌شان، راهکاری کاربردی بیابند، اما نتوانستند. تنها راهکاری که بر سر آن به نتیجه رسیده‌اند، سازوکاری مالی به نام اینس‌تکس است که هنوز اجرایی نشده است.

آلمان، بریتانیا و فرانسه به عنوان دیگر طرف‌های برجام به تازگی اعلام کرده‌اند که شش کشور بلژیک، دانمارک، فنلاند، نروژ، هلند و سوئد برای پیوستن به اینس‌تکس اعلام آمادگی کرده‌اند.این مکانیسم مالی با هدف تسهیل تجارت میان ایران و کشورهای طراحی شده، اما مقامات ایرانی می‌گویند که به دلیل فشارهای آمریکا تاکنون نتیجه ملموسی نداشته است.