روحانی می گوید که تحریم ها دوران سختی به وجود می آورد، ولی نمیگوید چرا آن را موقتی می‌داند

با نزدیک شدن موعد اجرای مرحله دوم تحریم های اقتصادی ایالات متحده، حسن روحانی تائید می کند که ایران دوران سختی را در برابر خود خواهد داشت، ولی در همان حال ادعا می کند که این دوران کوتاه خواهد بود و رژیم ایران می تواند آن را با موفقیت پشت سر گذارد.

روحانی گفت که “اگر مردم از این وضع خشمگین هستند، خشم خود را متوجه آمریکا کنند، دولت ما خطایی نکرده است”.

رئیس جمهوری اسلامی ایران این واقعیت را نادیده گرفت که سیاست خارجی تهاجمی رژیم و فتنه گری در کشورهای همسایه و همچنین ادامه برنامه های موشکی و اتمی بوده که موجب خروج ایالات متحده از برجام و ازسرگیری تحریم های اقتصادی شده است.

روح الله خمینی گفته بود که “آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند” و علی خامنه ای نیز در هفته های اخیر همین سخنان را تکرار کرده و گفته بود که ایالات متحده نمی تواند کوچکترین آسیبی به رژیم ایران وارد آورد.

محمد جواد ظریف نیز گفته بود که در روز سیزدهم آبان، که هنگام آغاز اجرای مرحله دوم تحریم ها می باشد، “هیچ اتفاقی نخواهد افتاد”. ولی اکنون روحانی در جلسه هیات دولت تائید می کند که رژیم با رزوهای سختی روبرو خواهد بود – ولی هم زمان ادعا می کند که حکومت این دوران را پشت سر خواهد گذاشت.

آگاهان می گویند که روحانی در سخنان دیروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت، ظاهرا لحن شدیدی را علیه ایالات متحده در پیش گرفت. ولی سخنان او، از واقعیت بسیار به دور بود.

روحانی در سخنان خود از جمله ادعا کرده، خطاب به ایالات متحده گفت: «در تلاش برای قطع صادرات نفت ایران، به هدف خود نخواهید رسید و صادرات نفت ایران کاهش نخواهد یافت».

این سخنان در حالی بیان می شود که از هفته ها قبل از آغاز مرحله دوم تحریم ها، صادرات نفت ایران به نصف و حتی کمتر از آن رسیده و شخص اسحاق جهانگیری تائید کرده که صادرات نصف شده، ولی به موازات آن استدلال کرده که چون بهای نفت در بازار جهانی دو برابر گردیده، بنابراین، به درآمد نفتی رژیم آسیبی نرسیده است.

سخنان قاطع روحانی در مورد شکست تحریم های آمریکایی درحالی بیان می شود که کشورهای اروپایی هنوز نتوانسته اند  یک نسخه عملی برای جبران خسارات آن بیابند و حتی کشورهای اروپایی حاضر نیستند دفتر دور زدن تحریم ها در خاک آن ها برپا شود، مبادا که مورد مجازات ایالات متحده قرار گیرند.

معلوم می شود که بسیاری از کشورهای جهان، هشدار ایالات متحده را جدی می گیرند و به تدریج همکاری ها با رژیم ایران را قطع می کنند.

در گزارش ها آمده بود که حتی کمپانی های نفتی چین نیز خرید نفت از ایران را به میزان چشمگیر کاهش داده اند و رژیم اکنون می کوشد بخشی از نفت خود را از طریق بورس تهران و توسط افراد خصوصی صادر کند – و بعید می نماید که این شیوه نیز کارساز باشد.

 

یک دیدگاه

  1. عزیز من اتفاقا درست گفته موقتی است مگر شما اینو باور ندارید منظورش این است حاکمیت اسلام ایران به زودی رفتنی است این همون منظور موقتی بودنه نه چیز دیگری .

Comments are closed.