روحانی می گوید که در دیدار با اردوغان، تحکیم مناسبات نظامی بین دو کشور گسترش یافته است

حسن روحانی که برای شرکت در  پنجمین نشست سه‌جانبه سران کشورهای ترکیه، ایران و روسیه درباره آینده سوریه، در دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفت: «پیشرفت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها در بخش دفاعی میان دو کشور حاصل شده و از این رو همکاری‌های ایران و ترکیه در تامین امنیت مرزهای مشترک و منطقه ادامه داشته و گسترش خواهد یافت»

اجلاس سه جانبه سران کشورهای ترکیه، ایران و روسیه به هدف حل و فصل سوریه در آنکارا آغاز شد. رهبران روسیه، ترکیه و ایران مسائل حل و فصل بحران سوریه و منجمله اوضاع در ادلب و روند سیاسی حل بحران را بحث و بررسی کردند.

حسن روحانی رییس جمهوری حکومت ایران افزود: حکومت ایران همانند گذشته معتقد است که بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد و این امر به واسطه تعاملات سازنده بین مردم سوریه قابل دسترسی است. دولت سوریه و ملت با همه تفاوت ها قادرند به این روش ممکن و البته دشوار دست یابند. جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا راه حل نظامی را برای اتمام این بحران ناموثر خواند و این حقیقت باقیست.”

روحانی گفت: «الگوی همکاری سه جانبه ایران و ترکیه با روسیه در تامین امنیت منطقه می‌تواند با همکاری‌های سه‌جانبه و چندجانبه اقتصادی با همسایگان، به توسعه و ثبات منطقه و ملت های دو کشور کمک کند»

وی افزود:  «امنیت آبراه‌های منطقه صرفاً باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود و حضور نیروهای آمریکایی و دعوت آنها از سایر کشورها برای حضور در منطقه تنها موجب افزایش مشکلات و تنش‌های موجود خواهد بود»

رییس جمهوری حکومت ایران  درباره وضعیت سوریه اظهار داشت : «باید به دولت سوریه برای مبارزه با باقیمانده تروریست‌ها به ویژه منطقه ادلب و شرق فرات کمک کرد و همکاری‌ها تا ریشه‌کن شدن تروریست در منطقه ادامه یابد»

حکومت ایران بارها اعلام کرده است که مخالفان مسلح بشار اسد در سوریه تروریست اند . این در حالی است که رجب طیب اردوغان  از شورشیان مسلح مخالف اسد حمایت می‌کند.