روحانی نیز از وزیر خارجه آلمان خواست، هرچه زودتر راهی برای دور زدن تحریم های آمریکا بیابند

روحانی نیز از وزیر خارجه آلمان خواست، هرچه زودتر راهی برای دور زدن تحریم های آمریکا بیابند

حسن روحانی  در جریان دیدار دیروز (دوشنبه) با هایکو ماس وزیرخارجه آلمان در تهران گفت: اروپا باید تلاش کند تا راه حل های اساسی را برای برجام پیدا کند، هنوز فرصت برای نجات برجام وجود دارد. حکومت ایران بارها گفته است که اروپائیان نتوانسته اند به تعهدات خود برای ارائه یک سازوکار جدید به هدف خنثی کردن تحریم های آمریکایی عمل کنند و اگر چنین وضعی ادامه یابد، حکومت ایران ممکن است به طور کامل به برنامه های اتمی باز گردد.

روحانی گفت: « اگر کشورهای اروپایی، معتقدند که برجام به نفع مناسبات ایران و اتحادیه اروپا و توسعه صلح، ثبات و امنیت منطقه است؛ باید سریعتر برای حفظ آن تلاش کرده و اقدامات عملی و جدی داشته باشند.»

روحانی افزود:  «برجام به عنوان گامی مهم در جهت توسعه ثبات و امنیت منطقه به شمار می رود هنگامی که آمریکا از این توافق خارج شده و دیگر مذاکره‌کنندگان نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، چطور می‌توانیم در مسیر توسعه امنیت در منطقه گام برداریم.»

روحانی گفت: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه آلمان می توانند  در این جهت نقش سازنده خود را به خوبی ایفا کنند.»

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در این دیدار گفت:  « مهمترین کار در این شرایط باز گذاشتن کانال های ارتباطی با ایران و آمریکاست ما و اتحادیه اروپا به دنبال کاهش تنش‌ها در منطقه هستیم و ازهیچ تلاشی کوتاهی نخواهیم کرد.»

وی افزود:  «اتحادیه اروپا  در تلاش برای حفظ و توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران  وحفظ برجام است».

او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ظریف گفته بود که کشورهای غرب اروپا بیشترین تلاش خود را برای دور زدن تحریم ها به عمل خواهند آورد، ولی نباید انتظار معجزه داشت.

در واشنگتن، سخنگوی دولت آمریکا دوباره هشدار داد که هر کشوری که بخواهد تحریم ها را دور بزند، با مجازات اقتصادی روبرو خواهد شد.

رئیس آلمانی اینس‌تکس نیز همراه با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به تهران سفر کرده بود. این نهاد برای ادامه تجارت با رژیم ایران برپا شده، ولی هنوز نسخه ای برای آن نیافته است. ایالات متحده گفته است که با برخی داد و ستدهای مشخص بین اروپا و ایران مخالفتی ندارد.

اینکس تکس، سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، است  که کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام برای تبادلات مالی و بازرگانی با ایران پیشنهاد کرده‌اند اما این سازوکار تاکنون اجرایی نشده است.