روحانی هشدار می دهد که اگر رژیم از برجام خارج شود، شورای امنیت قطعنامه ها را باز می گرداند

در همان حال که نزاع بین دو جناح سیاسی در ایران، بر سر ابعاد فساد مالی و مسؤولان آن بالا گرفته است، حسن روحانی امروز (دوشنبه) دلیل تازه ای برای ماندن رژیم در برجام ارائه کرد و گفت: «اگر یک سال دیگر در برجام بمانیم، می توانیم جنگ افزار بخریم و به فروش تسلیحات بپردازیم».

این سخنان در حالی بیان می شود که رژیم ایران با اقدامات اخیر و برداشتن گام بزرگی در نقض تعهدات برجامی خود، عملا از این توافق هسته ای در حال خروج است – امری که ممکن است خطرات نظامی و امنیتی تازه ای برای رژیم به همراه داشته باشد.

حسن روحانی که به یک رشته سفرهای استانی دست زده تا در سخنرانی های خویش، انتقادهای گزنده و حملات مداوم جناح رقیب را خنثی سازد، در سخنان امروز خود در شهر رفسنجان گفت: «ممنوعیت تولید و خرید اسلحه از جانب ایران، ماه آینده پایان می گیرد و بنابراین، اگر یک سال دیگر در برجام بمانیم، هم می توانیم اسلحه بخریم و هم اسلحه بفروشیم».

این سخنان در حالی بیان می شود که ایالات متحده از برجام خارج شده و تحریم های سختی علیه رژیم ایران برقرار ساخته  و بسیاری از کشورهای جهان را نیز با اجرای آن وادار کرده است. احتمال می رود که سال اینده نیز با پایان مدت تعیین شده، ایالات متحده به اقدامات قاطع برای جلوگیری از خرید و فروش اسلحه توسط رژیم ایران ادامه دهد.

برخی تحلیلگران می گویند که سخنان امروز روحانی، در واکنش به جناح تندرو رژیم است که با صدای بلندی ادعا می کند که رژیم ایران با به دوش گرفتن محدودیت های تعیین شده در برجام، هم برنامه های اتمی خود را متوقف ساخته و هم در ادامه برنامه های موشکی و کمک به سازمان های ترور با مشکلاتی روبرو شده که ایجاب می کند، همانند ایالات متحده، از برجام خارج شود.

مخالفان این پیشنهاد می گویند که خروج از برجام، همه کشورهای دنیا را در برابر حکومت ایران قرار می دهد و ممکن است حکومت را فلج کند.

روحانی در سخنان امروز خود هشدار داد که اگر رژیم از برجام خارج شود، شورای امنیت سازمان ملل دوباره قطعنامه های پیشین را باز خواهد گرداند که در آن ممکن است رژیم ایران یک حکومت یاغی توصیف شود که باید علیه آن به اقدامات نظامی نیز روی آورد.