روحانی و دیگر سران رژیم ایران از اخراج جان بولتون ابراز خرسندی کرده و آن را نشان پیروزی دانستند

بسیاری از مقامات ارشد حکومت ایران، از خبر برکناری جان بولتن از مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز خرسندی کردند و آن را یک نشان دیگر از شکست سیاست های ایالات متحده علیه حکومت ایران دانستند. مهمترین اظهار نظر، از زبان حسن روحانی مطرح شد. ولی محمود جواد ظریف و دیگر سخنگویان و یا سیاستمداران حکومت نیز درباره آن اظهار نظر کردند و آن را پیروزی رژیم ایران و شکست سیاست های آمریکا دانستند. حسن روحانی در واکنش خود، بولتون را جنگ طلب نامید و خواستار برکناری و یا کناره گیری شمار دیگری از سیاستمداران ارشد آمریکایی گردید. درباره سخنان حسن بخش هایی از سخنان روحانی را در این جا بیاورید به نقل از ایرنا و یا دادیو فردا

محمد جواد ظریف وزیر خارجه در مورد اخراج جان  بولتون از کاخ سفید توسط ترامپ گفت: ما درباره امور داخلی ایالات متحده اظهار نظری نمی‌کنیم

رئیس دفتر رئیس جمهوری دولت روحانی در  واکنش به برکناری جان بولتون در توئیتر نوشته است :  بولتون دشمن دیپلماسی بود .سیاست‌های جنگ طلبانه، مداخله جویانه و بی ثبات کننده او در دوران کوتاه حضورش در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا سرانجام بدون هیچ نتیجه ای و روبرو شدن با شکست کامل، منجر به اخراج او از کاخ سفید شد.

وی افزود: حالا مردی که تهدید به جنگ می کرد و وعده می داد که ایران تا چندماه دیگر فرو خواهد ریخت، در گوشه انزوا ناظر سیاست‌های ورشکسته خویش است.

واعظی نوشته است : بولتون در دولت ترامپ، همسو با رژیم صهیونیستی یکی از سرسخت‌ترین دشمنان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بود و تلاش زیادی برای سرنگونی نظام ایران کرد، اما همانند اسلاف خود رفت و حکومت ایران با مقاومت مردم بزرگش همچنان ایستاده و ان شاءالله به اهداف بزرگش تمام و کمال نایل خواهد آمد.

واعظی تصریح کرد: علاوه بر داخل آمریکا، در سایر کشورهای دنیا هم از اخراج بولتون استقبال شد، حتی بازار نفت نیز به دلیل رفع خطر جنگ با کنار رفتن این فرد، شاهد کاهش قیمت بود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری نوشته که  اخراج بولتون از دولت ترامپ نشان می‌دهد که دوره سیاست‌های جنگ طلبانه، رادیکال، فشار حداکثری و مداخله جویانه سرآمده و این راه جز شکست و ناکامی چیزی برای دولت و ملت آمریکا به همراه نداشته است.

عباس صالحی وزیر فرهنگ حکومت ایران به تقلید از محمد جواد ظریف در پیامی توئیتری نوشت: امروز روز خوبی برای تیم “بی” نبود. بولتون با خفت از کاخ سفید اخراج شد و بنیامین نتانیاهو در وسط سخنرانی با ترس و تحقیر به پناهگاه رفت. روزهای تلخ‌تری در فراروی ایران ستیزان است.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد، نیز گفت: این مساله داخلی آمریکا  است و تا زمان وجود تحریم‌ها، مذاکره منتفی است.

محمدجواد ظریف پیشتر گفته بود که  سیاست‌های پرزیدنت ترامپ در قبال ایران ،ناشی از نظرات جان بولتون است اما در مورد برکناری جان  بولتون، از ابراز نظر رسمی در این‌باره خودداری کرده است

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ با رفتن جان بولتون از کاخ سفید یکی از موانع احتمال مذاکرات هسته‌ای بین ایران و آمریکا از بین می‌رود، اما با توجه به آنچه در روز گذشته ( سه‌شنبه ) رخ داد  مقامات حال حاضر و سابق ایالات متحده گفته‌اند، شانس چنین گفتگویی با ایران در هر نقطه‌ای پایین است.

2 دیدگاه‌

  1. یکی نیست به اینها بگه احمقها مشکل در داخل ایرانه و نه در دوت امریکا, ۴٠ ساله فدرت دست شماست ببینید ایران را ویران کردد و منطقه را به خاک و خون کشیدید, حتما مقصر بولتون بود, اگر عقل در بدن نباشد جان در عذاب است

Comments are closed.