روحانی: پیامبر اسلام  جامعه را بر اساس صلح و قانون و پیمان اداره می‌کرد نه جنگ و دشمنی

حسن روحانی با اشاره به نقش پیامبر اسلام در ایجاد صلح و امنیت در جامعه و دوری از جنگ گفت:  ایشان پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن آن را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر در سایه آن صلح به دست آورد، بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد.

این سخنان بیان کننده شکاف عمیقی است که در  بین مقامات حکومت وجود دارد و روز به روز  اشکارتر می شود.

علی خامنه ای نیز روز گذشته (سه شنبه)  گفته بود که عده ای ترسو در داخل کشور حرف از مذاکره با امریکا می زنند وبا کم اهمیت دانستن نظر آنان  بر تداوم برنامه موشکی و منطقه‌ای حکومت  اسلامی تاکید کرد.

پرزیدنت ترامپ در سخنان انتخاباتی خود بارها گفته که پس از پیروزی دوباره او،  رژیم ایران برای بازگشت به میز مذاکره با امریکا شتابزده اقدام خواهد کرد

روحانی افزود: بهتراست  از پیشوایان دینی خود از جمله پیامبر اسلام  که همواره خواهان صلح بودن درس‌آموزی کنیم. پیامبر که بالاترین شخصیت اسلام است در دوره خودش هم جنگ و هم صلح داشت. این مرد نمونه، هم عملیات تهاجمی و هم عملیات تدافعی داشت. این پیامبر، روزهایی پیروز شد و هم در روزهایی دچار شکست شد.

او بطور غیرمستقیم خطاب به خامنه ای گفت: وقتی پیامبر فرمان جهاد می‌داد و آنجا که توان و تعداد دشمن بیشتر بود، پیامبر فرمان دفاع می‌داد، تمام کفار و دشمنان در مدینه احساس امنیت می‌کردند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه، در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد.

روحانی افزود: در ان زمان پیامبر برای دختران ارزش قائل بود و انان را احترام می گذاشت.

روحانی گفت: پیامبر با مردم و برای مردم بود فخر و غرور نداشت .اما متاسفانه اکنون می بینیم که در جامعه کنونی ایران بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیامبر را در نظر می‌گیرند مگر می‌شود در یک مکتب بخشی را قبول و بخشی را قبول نکند.

رییس جمهوری افزود: باید از اسلام همه ابعادش را در زندگی و جامعه پیاده کنیم .

روحانی با قیاس کردن دوران کنونی ایران و زمامداری امام حسن اولین فرزند امام علی  گفت: در ان دوران هم وقتی برخی از یاران  حسن آمدند و با زبان معترضانه که چرا صلح کردی، چرا در برابر طرف شما پیمان را امضا کردید، او گفت:  جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که اینجا نزد من آمدید که فقط دنیا یاسلام نیستید.

روحانی به طور غیر مستقیم خطاب به خامنه ای گفت: اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی که مردم این را می‌خواهند، باید همانند امام حسن صلح را انتخاب کنیم . باید از او یاد گرفت که هم مرد جنگ باشیم به روز جنگ، و هم مرد صلح باشیم به روز صلح.  اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم.

روحانی در ادامه افزود: با پایان یافتن مهلت تحریم تسلیحاتی علیه ایران،  از یکشنبه میتوانیم از هر کس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم.

روحانی در ارتباط با مشکلات ارزی کشور دوباره  تاکید کرد: به مردم اطمینان می‌دهیم دولت برای تامین ارز مورد نیاز کشور و کالاهای مورد نیاز همه توان خود را به کار برده و می برد لحظه ای از درد و مشکلات و مصایب مردم غافل نیست.

او گفت عده ای می گویند:  «مردم خسته شده‌اند و می‌خواهند کشور را رها کنند و بروند» این سخن ناروا است . تقاضای سرمایه‌گذاری در کشور در ۶ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۷درصد رشد داشته است پروانه بهره برداری نسبت سال قبل ۸ درصد افزایش یافته است

روحانی در حالی این سخنان را مطرح می کند که به گزارش مرکز آمار ترکیه که مربوط به هفت‌ماهه سال جاری میلادی است، نشان می‌دهد ایرانی‌ها با وجود شیوع ویروس کرونا، تاکنون با خرید سه‌هزارو ۱۶۸ فقره ملک، رتبه اول خرید ملک در ترکیه را به ‎دست آورده و از شهروندان عراقی نیز سبقت گرفته‌اند.