روحانی گفت که احتمال رسیدن به توافق با فردا وجود ندارد، بنابراین، رژیم ایران گام سوم نقض برجام را بر می دارد

حسن روحانی  و سخنگوی وزارت خارجه  حکومت ایران اعلام کردند که احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات با اروپا کم است و ایران احتمالاً گام سوم نقض  تعهدات برجامی خود را در روزهای آینده بر خواهد داشت .

حسن روحانی رییس جمهوری حکومت ایران  امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت گفت:  «بعید می‌دانم امروز و فردا با اروپا به نتیجه برسیم. گام سوم ایران را که باطن فوق‌العاده مهمی دارد و شتاب ویژه‌ای به فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی خواهد داد، اعلام خواهیم کرد.

حسن روحانی، پیشتر بعد از دیداروزیر خارجه ایران با مقامات فرانسه در پاریس  گفته بود به خاطر مردم حاضر است با هر کسی دیدار کند.

رئیس‌جمهوری حکومت  ایران افزود: احتمالا  فرصت دو ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات، مذاکره و توافق پیش روی اروپاست.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه حکومت ایران که برای مذاکره در مورد پیشنهادهای مطرح‌شده در بازگشت به توافق برجام  به پاریس رفته بود گفت: «از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت».

کارشناسان منابع خبری در ایالات متحده بر این باورند که دولت واشنگتن با اعطای ۱۵ میلیارد دلار از جانب کشورهای اروپایی به جمهوری اسلامی موافقت نخواهد کرد.عباس عراقچی به دنبال مذاکره با مقامات فرانسوی گفته بود: اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار در چهار ماه است.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت:  «از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملا روشن است اما اینکه اروپایی‌ها نفت ایران را می خرند، یا پیش خرید می کنند، یا خط اعتباری می دهند، خودشان می دانند و آمریکا».

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفته بود موضوع این است که در ازای راه‌اندازی خط اعتباری برای خرید نفت ایران، باید امنیت خلیج فارس برقرار و مذاکرات درباره امنیت منطقه و همچنین وضعیت برجام بعد از سال ۲۰۲۵ آغاز شود.

عراقچی گفت: امکان ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آتی سازمان ملل متحدشایعه است وچنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که جناب آقای روحانی هم تاکید کرد نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای اصولا زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

وی گفت که بعید می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریور بتوانند گام موثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد.

عراقچی پس از مذاکرات در پاریس و امروز (چهارشنبه ) در اسلوونی به سر می‌برد.

یک دیدگاه

  1. شماها غلط زیادی میکنید که میخواهید ۱۵ میلیارد دلار غرض بگیرید و بعد از کیسه خلیفه نفت ما را ببخشید!

    شماها جز مزدوران دزد و خونخوار و تروریست چیز دیگری نیستید و هر گونه معامله ای با حکومت اشغالگر شما غیر قانونی است. برجام هم فقط یک قرارداد ضد تروریستی است که برای سرجا نشاندن شما تروریست های گردن کلفت کشورهای اروپا امضا کرده اند و به ما مردم ایران هیچ ربطی ندارد.

Comments are closed.