روحانی یکبار دیگر ادعا کرد: تحریم‌ها‌شکست‌خورد

حسن روحانی در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت کار ادعا کرد: تحریم های آمریکا  در ایران شکست خورده است و مردم در ایران در شرایط بهتری زندگی می کنند .

اسحاق جهانگیری،  معاون اول روحانی سه روز پیش  در گفتگو با  خبرگزاری تسنیم، اعتراف کرد  که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع درآمدی در این کشور به علت تحریم کاهش پیدا کرده و اگر این درآمد حاصل و هزینه می‌شد، شرایط و زندگی مردم متفاوت‌تر از امروز بود.

وی در حالی این سخنان را مطرح می کند که پیشتر علی خامنه ای گفته بود: بسیاری از مشکلات اقتصادی ربطی به تحریم ها ندارد

در زمینه اقتصاد، امنیت و فرهنگ مسئولان  باید تلاش هایشان را افزایش دهند. بسیاری از گرانی های اخیر واقعا توجیه ندارد و باید علاج شود.

همچنین رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز گفته بود که  مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور ناشی از سوء مدیریت است و ربطی به تحریم ندارد

در همین راستا، محمد علی پور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز تاکید کرده بود که  بیش از ۵۰ درصد مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور داخلی بوده و هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد.

مقامات ارشد سپاه نیز از جمله شمس الله جلیلیان، نماینده خامنه ای  در سپاه نبی اکرم نیز گفته بود: ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور ربطی به “تحریم” ندارد و ریشه در داخل کشور دارد.

گفتنی است، در حال حاضر سنگین‌ترین فشارها به ایران در اثر تحریم اعمال شده است و به عقیده کارشناسان تحریم‌ها ایران را به نقطه‌ای رسانده که با وجود پیروزی جو بایدن در انتخابات، کاهش تحریم‌ها دشوار است و وضعیت اقتصادی ایران در کوتاه‌مدت تغییری نخواهد داشت.

محمود احمدی نژاد پیشتر گفته بود:  ما ترمز قطار را بیرون انداخته ام و قطار هسته ای ما به سرعت پیش می رود و امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند