«روح الله زم، ساعتی پیش از اعدام، تلفنی با دخترش صحبت کرد، ولی از اعدام چیزی نگفت»

محمدعلی زم، پدر روح الله زم، در یک پیام توییتری فاش ساخت که روح الله پیش از اعدام، تلفنی با دختر خود صحبت کرده، ولی به او نگتفه است که قرار است اعدام شود.

پدر روح الله  مکالمه تلفنی با نوه اش، را در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده است. دختر روح الله زم در این مکالمه به پدر بزرگش می‌گوید که پدرش نزدیک به اذان شنبه زنگ زد و به نظر داشت خداحافظی می‌کرد.

محمد علی زم  متن این مکالمه را نیز منتشر کرده است،  در بخشی از این متن این مکالمه آمده است: «بابایی سلام، بابایی، الان بابام بهم زنگ زد ‏‎یعنی ساعت داره میشه ۴ صبح شما، به من زنگ زد، یه جوری حرف زد که انگار داره خداحافظی می‌کنه، در مورد ‏‎روز قیامت حرف زد ».

در ادامه این  متن آمده است: «‏‎بابایی، می‌گم نکنه خدایی نکرده می‌خوان حکمشو اجرا کنن، تازه نزدیک اذانه. ‏‎بعد بهش گفتم چرا از روز قیامت حرف میزنی؟ گفت حالا دیگه.»

در متن منتشر شده مکالمه نیاز زم، دختر روح الله زم در اینستاگرام آمده است: «یه جوری باهام حرف زد که انگار دیگه هیچ وقت نمی‌تونه باهام حرف بزنه، بابایی! الان شاید بهم بگی توهم زدم، ولی حس کردم، حس کردم که داشت خدافظی می‌کرد».

حکم اعدام روح الله زم تنها چهار روز پس از تایید حکم توسط دیوان عالی کشور اجرا شد. روح‌الله زم که در فرانسه پناهنده بود مهرماه پارسال در جریان سفری به توطئه نیروهای امنیتی سپاه پاسداران به عراق دعوت و در ان جا توسط قدس سپاه در زمان قاسم سلیمانی ربوده شد و به ایران تحویل داده شد.

اعضای خانواده روح الله زم علاوه بر “نا عادلانه” بودن حکم وی می‌گویند، در پرونده او مقررات قانونی نیز انجام نشده است و به روح الله زم حق قانونی برای ارائه “لایحه درخواست اعاده دادرسی” داده نشده است.

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم هم گفته است، برخلاف ادعای روابط عمومی دادستانی تهران، خانواده و وکیل او از “ابلاغ” حکم اعدام روح الله زم خبر نداشتند.

این در حالی که براساس ماده هفتم آیین‌نامه ۲۹۳ قانون دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، می بایست حداقل ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم اعدام به وکیل متهم اطلاع داده شود.

براساس اظهارات محمد علی زم تا عصر جمعه روح الله زم و وکیل او از اجرای حکم اعدام مطلع نبودند.

اعدام روح الله زم واکنش های جهانی گسترده‌ای در پی داشته است و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، نهادهای مدافع حقوق بشر و شخصیت‌های سیاسی و مدنی آن را محکوم کردند.