روزنامه آلمانی نوشت:دور زدن تحریم های آمریکا برای نجات برجام مأموریتی تقریباً غیر ممکن شده است.

روزنامه آلمانی هاندز بلاد  نوشته دور زدن تحریم های آمریکا برای نجات برجام مأموریتی تقریباً غیر ممکن شده است.

روزنامه هندز بلاد می‌افزاید دولت آلمان و اتحادیه اروپا در پی یافتن راه های  مستقل از تحریم های دولت آمریکا برای ایران هستند.

چند پیشنهادی نیز در حال بررسی است اما بحث های داخلی نشان می دهند که هنوز راه حلی یافت نشده است.

به ابتکار وزارت خارجه آلمان گروه کاری تحریم ها تاسیس شده که قرار است کانال هایی برای تبادلات مالی بیابند  که خارج از شعاع عملیات تحریم‌های آمریکا باشد.

به نوشته‌ هندز بلاد این وظیفه دشواری برای اعضای گروه کاری می باشد که در برلین در این زمینه فعالیت می کنند.

به نوشته این روزنامه آلمانی اعضای گروه کاری تحریم‌ها که متشکل از بخشهای امور خارجه- اقتصادی و مالی و نیز دفتر صدر اعظم آلمان میباشد هفته گذشته برای نخستین بار با یکدیگر ملاقات کردند.

اروپایی ها نگران هستند که تحریم اقتصادی آمریکا بر علیه ایران نقطه پایانی برای توافق هسته ای با ایران باشد و منجر به رقابت میان کشورهای منطقه خاورمیانه برای داشتن سلاح اتمی گردد.

اما اروپا چگونه می‌تواند با وجود تحریم‌های آمریکا استقلال اش را حفظ کند؟ چطور می تواند در برابر برتری دلار مقاومت کند؟

اینها پرسش‌هایی است که پاسخ آنها در حال حاضر از همیشه مهمتر به نظر می‌رسد.

در حال حاضر  وزیر دارایی آلمان در حال مشاوره با همتایان خود در پاریس و لندن است تا کانال هایی را مستقل از آمریکا برای پرداخت پول به وجود بیاورد.

گفتگوهایی نیز با اتحادیه اروپا در جریان است ایجاد سوئیفت هم نتوانست برای اتحادیه اروپا راهگشا باشد چون مدیران آن در اروپا از مجازات های دستگاه قضایی آمریکا می ترسند و به گفته کارشناسان مکانیزمی  که بتواند جایگزینی برای سوئیفت باشد در کوتاه مدت نیز غیر ممکن است.

حال تلاش ها ادامه دارد و جمهوری اسلامی هم برای نجات برجام به اتحادیه اروپا تا چهاردهم آبان فرصت داده است که هر کاری که می‌تواند برای نجات آن انجام دهد.

ولی آیا برجام  این بیمار در حال مرگ را در شرایط مرگ می توان نجات داد؟