روزنامه اسرائیلی معریو: «ایالات متحده ممکن است پایگاه نظامی سپاه را بمباران کند

روزنامه اسرائیلی معریو: «ایالات متحده ممکن است پایگاه نظامی سپاه را بمباران کند

یک روزنامه اسرائیلی به نقل از شخصیت های دیپلماتیک در مقر سازمان ملل در نیویورک نوشت که ارتش آمریکا این احتمال را بررسی می کند که به یک اقدام جنگی محدود علیه رژیم ایران دست بزند. به گفته این محافل که نام آنها برده نشده، یکی از احتمالات میتواند آن باشد که نیروی دریایی آمریکا با کمک موشک های کروز، یکی از قرارگاه های متعلق به سپاه پاسداران در داخل خاک ایران را هدف حمله موشکی سنگین قرار دهد و آن را به کلی ویران سازد.

این گزارش، که به نوعی تائید کننده خبر رادیو پیام اسرائیل است، امروز (سه شنبه) در روزنامه معریو چاپ تل آویو انتشار یافت. ولی هیچ یک از مقامات رسمی هنوز نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

وزیر خارجه ایالات متحده گفته بود که هرگونه تعرض نسبت به ارتش ایالات متحده و یا کشورهای هم پیمان، با واکنش تنبیهی ایالات متحده روبرو خواهد شد. حادثه دیروز در حومه بغداد که در جریان آن سه راکت به سوی قرارگاه نظامی مشترک ایالات متحده و عراق شلیک گردید، ممکن است دولت واشنگتن را به شتاب بخشیدن به اجرای چنین طرحی بکشاند.

ایالات متحده در جنگ با صدام حسین در عراق، با کمک موشکهای کروز زیان سنگینی به تاسیسات نظامی و حکومتی آن کشور وارد آورد و هم اکنون نیز از توان تهاجمی بسیار کوبنده در دریای عمان و پایگاه های نظامی خود در امیرنشین های حوزه خلیج فارس برخوردار است.

آگاهان نظامی احتمال می دهند که چنین حمله محدود آمریکایی به یک پایگاه سپاه پاسداران در داخل ایران، حملات موشکی متقابلی را از جانب نیروهای مسلح ایران به دنبال خواهد آورد که ممکن است آتش جنگ را شعله ور سازد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی کرده بود که سپاه پاسداران، در مرحله کنونی ترجیح می دهد که نبرد با ایالات متحده، به صورت یک جنگ نیابتی بماند و عوامل مزدور ایران اجرا کنندگان تعرض باشند، با این هدف که حتی الامکان، ارتش آمریکا به طور مستقیم با سپاه پاسداران درگیر نشود.

هنوز معلوم نیست که واکنش شدید قاسم سلیمانی در مورد احتمال جنگ، و سخنان دشنام آمیز و تحقیر کننده او علیه پرزیدنت ترامپ، با این احتمال جنگی ارتباطی داشته است یا نه.

روزنامه معریو از قول منابع خبری خود در واشنگتن نوشت که اکنون چند روز است، رایزنی های فشرده ای در کاخ سفید در جریان است تا بتوان طرح جامعی برای پاسخگویی به رفتارهای رژیم ایران یافت که از یک سو تنبیهی و اخطار کننده باشد، و از سوی دیگر مورد بروز یک جنگ ناخواسته نشود.

 

یک دیدگاه

  1. خُب جنگ بشه۰ سپاہ و ارتشی که از ملّت حمایت نکنه و حتی جنایت ھم بکنه، پس چه بهتر که نابود بشه۰ جمهوری اسلامی دستش به خون ایرانیھا، اعراب، و اسرائیلیھا آلودہ ھست۰

Comments are closed.