چین خبر داد که علیرغم تحریم های آمریکا، واردات نفت از ایران را افزایش داده است

 

یک نهاد رسمی چین اعلام کرد که  واردات نفت از ایران در ماه گذشته میلادی  به رغم تحریم‌های ایالات متحده، افزایش یافته است.

اداره کل گمرک چین درباره جزئیات این خبر نوشت:  واردات نفت از ایران در ماه گذشته (ژوئیه) به بیش از ۹۲۶ هزار تُن معادل ۲۱۸ هزار و ۸۶ بشکه رسیده است که نسبت به ماه گذشته میلادی ۴٫۷ درصد افزایش نشان می دهد.

در ادامه گزارش آمده است که  میزان واردات نفت خام از ونزوئلا به چین در ماه گذشته  ۷۰۳ هزار تُن معادل ۱۶۵ هزار و ۷۲۰ بشکه بوده است که این میزان از واردات نفت از ونزوئلا نسبت به ماه ژوئن کاهش داشته است.

همچنین، واردات نفت از روسیه به چین در ماه گذشته میلادی ۲۳ درصد کاهش داشته و به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تُن رسیده است.

ایرینا فِدوروا، کارشناس انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک در باره دیدار ظریف با مکرون گفت: ظریف برای پشتیبانی ازپیشبرد ابتکار خود بعد از فرانسه وارد چین شد. در حاشیه نشست جی ۷ در بیاریتز ، مشخص شد که ایران می خواهد صادرات حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ، و به طور ایده آل حداکثر ۱٫۵ میلیون بشکه در روز در ازای توافق با غرب برای حفظ توافق هسته ای ۲۰۱۵ را هماهنگ کند. در ضمن ، چین و هند از میان کشورهایی هستند که می توانند از کشورهای زیر تحریم های آمریکایی حذف شده و این نفت را دریافت کنند.

وی افزود:  ، «از قرار معلوم ، به خاطر اینکه  مذاکرات دیپلماتیک بسیار شدیدی در سطح بالا بین کشورهای اروپا و ایران و بین کشورهای اروپا و آمریکا جریان دارد ، ما نمی توانیم این احتمال را نادیده بگیریم که ایران از یک نوع یا هرگونه تخفیفی برخوردار شود. کشورهای اروپایی علاقه مند به حفظ معامله هسته ای هستند. دعوت ایران به حاشیه جی ۷  فقط گواهی بر این است که اروپا و ایران برای ادامه تجارت نفت علاقمند اند»

این کارشناس روسی گفت: “با وجود تحریم ها ، چین همچنان یکی از مهمترین خریداران نفت ایران است. البته محور مذاکرات ظریف در پکن دقیقاً مسئله حفظ تحویل نفت ایران به چین خواهد بود ، این مهمترین مسئله است. ” پکن علاقه مند به ادامه خرید نفت ایران را حفظ کرده و آنرا در مقادیر محدود تهیه می کند. در عین حال ، موضع چین بس محتاط است. چین در تلاش است که هیچ دلیلی برای کاهش روابط  با آمریکا که بدون این هم تنگ است ندهد”.

جی کایون مدیر مرکز  مطالعات ایران در دانشگاه جنوب غربی چین در پاسخ به سوال اسپوتنیک که در شرایطی که ایالات متحده حتی برای تماس های رسمی با تهران آماده نیست ، چه نوع پشتیبانی می تواند به ایران ارائه دهد؟ گفت: این قضیه در نشست جی ۷ نشان داده شد. ” ابتدا باید دو نکته اصلی را مشخص کنیم. اول ، اهمیت روابط چین و آمریکا به مراتب بالاتر از اهمیت روابط چین و ایران است. از نظر استراتژیک فراگیر ، ایالات متحده از هر کشور دیگری در جهان و نه فقط ایران برای منافع چین از اهمیت بیشتری برخوردار است. دوم ، برای اجرای پروژه همکاری چینی “یک کمربند و یک جاده” ، ایران از نظر راه دریایی و در خشکی دارای موفعیت گره ای است. یعنی  چین ضمن پیاده کردن پروژه “یک کمربند و یک جاده” ، قطعاً باید روابط خود را با ایران توسعه داده و حفظ کند.

این کارشناس چینی گفت: پنج حوزه اولویتدار برای حمایت از تهران توسط پکن وجود دارد « نخست  ، چین می تواند برای حفظ همکاری دو کشور در رشته جهانگردی با ایران همکاری نزدیکی داشته باشد. ورود سالانه یک میلیون گردشگر چینی به ایران تأثیر مستقیمی بر اقتصاد آن دارد. دوم ، دولت چین گسترش سرمایه گذاری و بهره برداری از شرکتهای دولتی در ایران را تشویق خواهد کرد. سوم ، توسعه همکاری های چین و ایران در زمینه آموزش و فرهنگ. چهارم ، چین به طور فعال از حق رأی ایران دفاع می کند ، از انتقاد تهران از ایالات متحده بخاطر تحریم های جامع یک جانبه واشنگتن حمایت می کند.و پنجم ، چین حد المقدور هنوز  هم امیدوار است که با کشورهای اتحادیه اروپا همکاری کند تا ایران را از مشکلات خارج کند. به طور کلی ، حمایت چین از ایران عملگرایانه بوده و نشانگر پایه استوار دوستی چین و ایران است».

وزیر خارجه ایران پس از چین به ژاپن و مالزی سفر خواهد کرد. ظاهرا احتمال تحویل نفت ایران، موضوع  اصلی مذاکرات توکیو خواهد بود. در همین حال ، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ، برگزاری مذاکرات در بیاریتز با وزیر امور خارجه ایران را امکان پذیر ندانست. نخست وزیر ژاپن این کار را نکرد ، شاید از ترس عصبانیت آمریکا. هر چند که آبه با ظریف روابط خوبی دارد و در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در اوزاکا ، وی به تهران پرواز کرد.