روزنامه اعتماد: «دولت در تشویق مردم برای زدن ماسک بهداشتی در مترو، تلاش جدی نمی کند»

یک روزنامه چاپ تهران می نویسد که دولت برای عادت دادن شهروندان به زدن ماسک هنگام استفاده از وسائط نقلیه عمومی، و به ویژه مترو، جدیت به خرج نمی دهد و مردم نیز به آن توجهی ندارند.

روزنامه اعتماد در گزارشی  درباره عدم دخالت دولت در رعایت استفاده مردم از ماسک هنگام آمد و شد با خطوط مترو نوشته : مشاهدات از متروی تهران نشان داد.هیچ‌کس جلوی بی‌ماسک‌ها را نگرفت.این کار بسیار تعجب برانگیز است.

اعتماد در ادامه نوشته : در اولین روز از اجرای استفاده اجباری از ماسک در مترو و اتوبوس، و مشاهدات عینی  از وضعیت ترددها در ۳ خط متروی تهران نشان داد که نه تنها این الزام با بی‌توجهی بسیاری از مسافران مترو و اتوبوس مواجه شد بلکه برخلاف گفته‌های مدیران مترو نسبت به ممانعت از ورود مسافران بدون ماسک، در هیچ یک از ایستگاه‌ها، ممنوعیتی برای ورود این مسافران اعمال نمی‌شود.

این در حالی که مسئولان مترو در خطاب به  شهروندان ادعا کردند:«از مسافران می‌خواهیم از فردا حتما ماسک بزنند وگرنه شرمنده آنها خواهیم شد و از ورودشان به ایستگاه جلوگیری خواهیم کرد».

اعتماد در ادامه افزود: اتوبوس‌ها هم وضعیتی مشابه مترو داشتند و در مرکز شهر، مسافرانی از اتوبوس‌های تندرو یا اتوبوس‌های بخش خصوصی استفاده می‌کردند که ماسک بر صورت نداشتند و هیچ الزامی هم برای استفاده از ماسک در ایستگاه‌های اتوبوس اجرا نمی‌شد.

شکست اجرای اجبار استفاده از ماسک، در مترو و اتوبوس و اماکن عمومی نشان از ضعف نظارت مسئولان  حکومت دارد، و دولت روحانی نیز پولی برای تامین سلامت انان و یا حتی دادن ماسک رایگان به آنان را ندارد .

اصولا در حالیکه در کشورهای پیشرفته از جمله اسرائیل متخلفان را جریمه سنگینی  کرده  و از ورود آنان به اماکن عمومی جلوگیری می کنند . این در حالی که حکومت ایران از ترس درگیری با شهروندان هیچ واکنشی نشان نمی دهد و جلوگیری هم نمی کند.