روزنامه اعتماد: مروری بر واکنش‌های بین‌المللی به ترور محسن فخری‌زاده 

محسن فخری زاده

روزنامه اعتماد وابسته به اصلاح طلبان درباره واکنش های بین المللی پیرامون کشته شدن محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی در آبسرد دماوند نوشته است : این ترور با واکنش‌های زیادی از سوی رسانه‌ها و کارشناسان بین‌المللی روبه‌رو شد و اغلب کارشناسان و رسانه‌ها با نگاهی به سوابق این دانشمند به ارتباط این ترور با صحبت‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل اشاره کردند.

از جمله:

خبرگزاری رویترز که در این باره نوشته است:  دو سال پیش بنیامین نتانیاهو گفته بود:  «نام محسن فخری‌زاده را به یاد داشته باشید».

دیلی میل نیز ضمن بازنشر گزارشی که دو روز پیش در پایگاه خبری امریکایی آکسیوس مبنی بر آماده‌باش ارتش اسرائیل به دلیل احتمال اقدام قریب‌الوقوع دونالد ترامپ علیه ایران منتشر شده بود، نقش محسن فخری‌زاده در برنامه هسته‌ای ایران را با قاسم سلیمانی در برنامه‌های منطقه‌ای حکومت مقایسه کرد.

همچنین رسانه‌های اسراییلی نیز با اشاره به صحبت‌هایی که نخست‌وزیر این رژیم در گذشته مطرح کرده بود، ترور فخری‌زاده را «ضربه‌ای بزرگ به برنامه هسته‌ای ایران» توصیف کردند.

خبرگزاری بی‌بی‌سی نیز نوشته است که در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نیز ۴ دانشمند ایرانی فعال در صنعت هسته‌ای ترور شدند که از اسرائیل به عنوان مسئول این حملات نام برده می‌شد اما درباره محسن فخری‌زاده مساله کمی متفاوت است، چرا که چندی پیش نخست‌وزیر اسراییل مستقیما به نام او اشاره کرده بود.

روزنامه ایندیپندنت نیز در گزارشی  محسن فخری‌زاده را مهم‌ترین شخصیتی توصیف کرده که تاکنون در ارتباط با برنامه هسته‌ای حکومت  ایران ترور شده است.

در این گزارش فخری‌زاده دانشمندی توصیف شده که در بسیاری از پروژه‌های بزرگ صنعت هسته‌ای ایران نقش داشته و دشمنان ایران در پی ترور او بودند.

به نوشته ایندیپندنت دو گمانه درباره ترور شهید فخری‌زاده مطرح است که یا اسرائیل اقدام به این ترور کرده یا گروه مجاهدین خلق که از عربستان‌سعودی دستور می‌گیرد این اقدام را انجام داده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش داد که فخری‌زاده برای مدت‌ها هدف شماره یک موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل بود؛ سرویسی که از سال‌ها پیش به عنوان اصلی‌ترین متهم ترور دانشمندان هسته‌ای ایران شناخته می‌شد.

تایمز در ادامه نوشته است:  اسراییل برای مدت‌ها مخالف اصلی توافق هسته‌ای ایران بوده و تلاش داشت این توافق را از بین ببرد. برخی تحلیلگران هم این اقدام را گامی در راستای سخت کردن کار ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام توصیف کردند.

ایان گلدنبرگ، کارشناس نزدیک به حزب دموکرات در آمریکا در این باره  نوشته است که «احتمالا هدف از این اقدام برانگیختن واکنش ایران و سخت‌تر کردن احیای برجام و بازگشت به میز گفت‌وگو است».

همچنین نیکلاس میلر، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خلع سلاح عنوان کرده است اسراییل آخرین روزهای ریاست‌جمهوری ترامپ را به مثابه فرصت می‌بیند.

به نوشته او، تداوم خرابکاری‌های اسرائیل در ایران از عزم اسرائیل  برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای رژیم  ایران حکایت دارد و واپسین روزهای ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ آخرین روزهایی است که اسرائیل فرصت چنین اقداماتی را برای خود در دسترس می‌بیند.