روزنامه “الرای الیوم”: ماموران موساد در سوریه یک افسر سپاه را ربودند و برای تحقیقات به یک کشور آفریقایی بردند

یک روزنامه عرب زبان چاپ لندن، درباره ماهیت عملیات اطلاعاتی اسرائیل در رابطه با کمک خلبان ناپدید شده رون آراد نوشت که ماموران اسرائیلی در عملیاتی محرمانه و بی سابقه در سوریه، یک سرهنگ سپاه پاسداران را ربودند و او را به یک کشور آفریقایی منتقل ساختند، ولی در جریان بازپرسی از او معلوم شد که وی درباره سرنوشت رون آراد که ۳۵ سال پیش در جریان عملیات نظامی در جنوب لبنان به اسارات جنبش شیعه امل درآمد و پس از آن به حکومت ایران انتقال یافت چیزی نمی داند.

روزنامه “الرای الیوم” که در لندن منتشر می شود، از قول منابع خبری خود نوشت که هدف اسرائیل، نه ربودن یک افسر سپاه پاسداران، بلکه به دست آوردن اطلاعاتی درباره کمک خلبان اسرائیلی بوده، ولی این عملیات بی نتیجه پایان یافته است.

نفتالی بند نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته (دوشنبه) هنگام سخنرانی در کنست (پارلمان اسرائیل) از اجرای “عملیات بسیار محرمانه در رابطه با سرنوشت رون آراد” سخن گفت و به تحسین از شجاعت ماوران زن و مرد موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل” در این زمینه پرداخت. ولی هیچ جزئیاتی درباره آن فاش نکرد.

اما در وزارت دفاع و محافل امنیتی اسرائیل گفته شد که تلاش اسرائیل بی حاصل بوده و هیچ اطلاعات جدیدی درباره سرنوشت کمک خلبان اسیر اسرائیلی به دست نیامده است.

برخی از رسانه های رسانه های اسرائیلی در گزارش های مبهم و سربسته ای که انتشار داده اند، می نویسند که سخن از عملیاتی در خاک یک کشور ثالث است که به ایران نیز مربوط می شود.

در پاسخ به این پرسش که چه لزومی داشت نخست وزیر اسرائیل از یک عملیات بی نتیجه اطلاعاتی پرده بردارد و به تحسین از ماموران موساد بپردازد، منابعی که حاضر نشدند نامشان برده شود، گفتند که هدف آن بوده که نگذارند رژیم ایران از این جریان به بهره برداری سیاسی بپردازد و یک درگیری با اسرائیل ایجاد کند.

این برداشت مبهم ممکن است تاییدی بر خبر تایید نشده آن روزنامه عرب زبان چاپ لندن باشد.

منابع خبری گفتند که اگر افشا شود که اسرائیل یک افسر سپاهی را از سوریه ربوده و او را به یک کشور آفریقایی برده و سپس آزاد کرده است، رژیم ایران ممکن است با دگرگون جلوه دادن ماهیت این عملیات، اسرائیل را به آدم ربایی و همچنین انجام عملیات تعرضی علیه افراد خود تعبیر کنند و یک بحران منطقه ای و جهانی به وجود آورد.

در شرایط کنونی که رژیم ایران به بهانه دخالت گسترده اسرائیل در آذربایجان به هدف آسیب رساندن به امنیت مرزهای شمالی ایران سخن می گوید، ربودن یک افسر سپاه و انتقال او به یک کشور دیگر ممکن است آتش یک جنگ ناخواسته را شعله ور سازد.

اکنون مدتی است که از جنگ پنهان بین ایران و اسرائیل در دریا و هوا سخن گفته می شود و اسرائیل بیش از هزار بار مواضع سپاه پاسداران در سوریه را هدف حمله هوایی قرار داده و ماجرا جدید در رابطه با رون آراد ممکن است هیاهوی بیسابقه ای به راه اندازد که نتایج ناخواسته داشته باشد.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که هدف افشاگری نخست وزیر آن بوده که سوء تفاهمی درباره علت عملیاتی که بی نتیجه ماند، پیش نیاید. آن ها گفتند که هدف اسرائیل القای این واقعیت است که آن عملیات از روی انگیزه های انسان دوستانه صورت گرفته و هیچ قصد تعرضی در کار نبوده است.

همانگونه که گفته شد، رسانه های اسرائیلی هنوز هیچ جزئیاتی منتشر نساخته اند که بتواند تایید خبر “رای الیوم” باشد.