روزنامه اورشلیم پست:  آیا سپاه قالیباف را برای ریاست‌جمهوری آماده می‌کند؟

روزنامه اورشلیم پست  در مطلبی به فعالیت‌های اخیر محمد باقر قالیباف پرداخته و نوشته است که به نظر می‌آید که رسانه‌های نزدیک به سپاه، حمایت قالیباف از «فقرا و مردم» را بیش از رئیس‌جمهوری حسن روحانی برجسته می‌کنند. این می‌تواند نشان دهنده آماده کردن او برای انتخابات سال آینده باشد.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه نوشت: کاملا مشخص نیست که دستور کار چیست، اما تصمیم رسانه‌ها برای برجسته کردن قالیباف، حاوی پیام است.  دلیل این امر آن است که به جای انتقاد آشکار از روحانی، با توجه به این که رهبر ایران اهانت‌های اخیر به رئیس‌جمهور را محکوم کرد، ساده‌تر است که فقط حرفی از روحانی زده نشود و رئیس مجلس در همه حال به چشم بیاید.

اورشلیم پست در ادامه نگاشت: محمد باقر قالیباف مسئولیت های زیادی در ایران داشته است. او که شهردار سابق تهران بود، سه بار نامزد ریاست جمهوری شده است. وی فرمانده سپاه پاسداران در دهه ۱۹۹۰ بود، در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۴ و سپس تا سال ۱۳۹۶شهردار بود و  اکنون رئیس مجلس است.

این روزنامه در ادامه نوشته است: ارزش این را دارد که اخبار قالیباف در ماه‌های آینده دنبال شود چرا که او در تلاش است به حرف مردم مناطق مختلف ایران گوش دهد و مشکلات آنها را حل کند. قالیباف همچنین سابقه جالب و متنوعی دارد، زیرا از پدری کرد متولد شده است. اینکه آیا او سعی خواهد کرد دوباره برای ریاست‌جمهوری نامزد شود و اینکه موفق می‌شود را باید منتظر ماند و دید.

روحانی حدود یک ماه پیش قالیباف را به دلیل بازدید از یک بیمارستان و گفتگو با مبتلایان کورونا را مورد انتقاد قرار داد. به نظر می‌رسد روحانی سفرهای اخیر قالیباف را نوعی عوام‌فریبی با هدف افزایش جایگاه خود در بین مردم و نشان دادن قابلیت مقابله با بحران می‌بیند.