با ورود فرمانده پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل به صحنه سیاسی، رقابت بین نامزدها شدیدتر می شود

نام ژنرال بنی گنس که یک نظامی سابق است و  ۲۸ سال از زندگی خود را در ارتش اسرائیل سپری کرده است

 

یکی دیگر از امیران ارتش اسرائیل که دوران خدمت او به پایان رسیده است و از چهار سال پیش به نیروهای ذخیره کشور پیوسته، شب گذشته (سه شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که وارد کارزار سیاسی خواهد شد و در انتخابات عمومی اسرائیل که قرار است کمتر از سه ماه دیگر برگزار شود خواهان رسیدن به مقام نخست وزیری می باشد.

سخن از ژنرال “بینیامین گانتس” است که  او را “بنی” نیز می خوانند.

ژنرال گاتتس در سال ۱۹۵۹ متولد شده و ۶۰ سال دارد. وی تا پایان سال ۲۰۱۵ رییس ستاد کل ارتش اسرائیل بود و فرماندهی عملیات موسوم به “صخره استوار” در غزه را به هدف پایان بخشیدن به عملیات تروریستی به عهده داشت..

عملیات  صخره استوار موجب شد که به مدت ۳ سال گروه های تروریستی در غزه جرات نکنند  علیه اسراییل به تعرض دست بزنند..

ژنرال بنی گانتس حزبی با نام  “قدرتمندی اسرائیل” חוסן לישראל  را پایه گذاری کرد.

وی آشکارا اعلام داشته که هدفش  رسیدن به مقام نخست وزیری است و اینکه بتواند اصلاحاتی را که در نظر دارد در کشور اسرائیل انجام دهد.

وی میگوید پس از سالیان دراز که آقای نتانیاهو نخست وزیری اسرائیل را برعهده داشته، زمان آن رسیده که  با کمال احترام به ایشان قدرت را واگذار کند و شخص دیگری رهبری کشور را به دست گیرد و اصلاحاتی را که مد نظر دارد در کشور اسرائیل انجام دهد.

ژنرال بنی گانتس در نطق شب گذشته خود، که به طور مستقیم از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد، سیاست داخلی و خارجی خود را بیان کرد.

ژنرال گاتتس  در زمینه سیاست خارجی تأکید کرد که باید اسرائیل سیاست قاطعانه تری را علیه فتنه گری ها و زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران در پیش خواهد گرفت.

در واقع در زمینه سیاست خارجی، او همان سیاست نخست وزیر نتانیاهو را تجویز کرد.

در مورد صلح با کشورهای عرب، رهبر حزب جدید گفت که تلاش خواهد کرد هر چه بیشتر روابط اسرائیل با این کشورها  بهبود پیدا کند.

در مورد فلسطینی ها از طرح دو کشور برای ۲ ملت به طور مستقیم جانبداری نکرد اما گفت که تلاش خواهد کرد با فلسطینی‌ها به گفتگو بنشیند و اگر توافق امکان‌پذیر نبود اسرائیل باید به طور یکجانبه به برخی از اقدامات دست بزند و فلسطینی ها را در برابر یک عمل انجام شده قرار دهند.

ژنرال گنس گفت که هدف او دفاع از امنیت اسرائیل است.

همچنین  هدف او مبارزه با هرگونه سوء استفاده مالی در کشور اسرائیل است.

ژنرال گنس می تواند این شانس را داشته باشد  که به مقام نخست وزیری برسد البته نه فقط از حزب خودش بلکه به وسیله جلب نظر و رای احزاب میانه و چپ میتواند شانس بیشتری برای در دست گرفتن پست نخست وزیری داشته باشد. اگر چه در مرحله کنونی بسیار سخت بتوان قضاوت  و پیش‌بینی در این زمینه داشت اما این احتمال وجود دارد و بستگی به این دارد که احزاب میانه و چپ تا چه اندازه کرسی‌های پارلمان را به دست بگیرند که همراه با حزب ژنرال گتس بتوانند اکثریت لازم برای تشکیل کابینه جدید را به دست بیاورند.

بر پایه نظر سنجی ها ارزیابی می شود که ژنرال بنی گنس  ممکن است بین ۱۲ تا ۱۷ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را به دست بیاورد اما هنوز هیچ اطمینانی نیست و تا روز انتخابات این نظرسنجی ها ممکن است نتایج کاملا متفاوتی در پی داشته باشند.

انتظار زیادی  در اسرائیل برای دیدن چهره او وجود داشت.

بنی گنس با ژنرال نیروهای ذخیره موشه یعلون همکاری خواهد داشت.

موشه یعلون از جناح بسیار راست اسرائیل است که ایشان هم فرمانده ستاد در کل ارتش اسراییل بود و به مدت سه سال هم  پست وزارت دفاع را به عهده داشت و به دلیل اختلافاتی که با آقای نتانیاهو داشت از این سمت کناره گیری کرد.

احزاب راستگرا در اسرائیل از شب گذشته تا امروز تبلیغات گسترده‌ای را علیه ژنرال بنی گنس آغاز کردند و او را یک فرد چپگرا می‌دانند.

به ویژه حزب لیکود در اسرائیل تبلیغ می‌کند که چپ گرایان می‌خواهند دولت راست را در اسرائیل بر اندازند و به فلسطینی‌ها امتیازات بیش از حدی بدهند و امنیت کشور اسرائیل را به خطر بیاندازند.

معلوم نیست که این شیوه تبلیغاتی تا چه حد بر علیه  ژنرال گنس موثر خواهد بود.

در مجموع جامعه سیاسی اسرائیل دچار یک زمین لرزه شده است.

از مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت که ایشان وارد جهان سیاست بشود و این احتمال می‌رود که سه ماه دیگر صحنه سیاسی اسرائیل به طور کامل دگرگون می شود  و در هفته ها و ماههای آینده با اطمینان خاطر بیشتری می توانیم ارزیابی کنیم.

گزارش آقای کربلایی را به اینجا پیوند دهید

کوریره دلاسرا روزنامه ایتالیایی تفسیری در رابطه با انتخابات اسرائیل در روز نهم آوریل  می‌نویسد بنیامین نتانیاهو ۵۹ ساله رقیبی در انتخابات آینده دارد به نام ژنرال بنی گنس که یک نظامی سابق است و  ۲۸ سال از زندگی خود را در ارتش اسرائیل سپری کرده است.

وی در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ ریاست ستاد ارتش این کشور را بر عهده داشت.

وی روز گذشته کاندیداتوری خود را برای انتخابات آینده اعلام کرد و ثبت نام نمود.

نظر  سنجی های انجام شده نشان می‌دهد که قدرت آن را دارد با ۳۸ درصد آمار در میان مردم نسبت به ۴۱ درصد نتانیاهو به عنوان تنها رقیب نخست وزیر کنونی اسرائیل او را از میدان به در کند.

روز گذشته بنی گنس به مدت نیم ساعت در تل آویو با طرفداران خود صحبت کرد.

به نظر می‌رسد که استراتژی کار او برای پیروزی بایستی رجوع کردن به گذشته پر افتخار نظامی اش در خدمت به اسرائیل باشد.