روزنامه ایتالیایی:یکی از هدفهای سفر روحانی به عراق،فرستادن ۲۰۰ هزار تن کالا از طریق کردستان عراق به سوریه

برقراری رابطه دوستانه با رهبران عراق از جمله عادل عبدالمهدی و برهم صالح رئیس جمهور این کشور برای منافع اقتصادی و سیاسی و نظامی ایران

کارشناسان سیاسی امور بین المللی  و روزنامه های ایتالیایی سفر حسن روحانی به عراق را زیر ذره‌بین قرار داده و به دلایل حاصله از این سفر پرداخته اند.

دور زدن تحریم های اقتصادی از طریق دولت عراق به نفع جمهوری اسلامی برای ادامه بقای این رژیم.

حضور هرچه بیشتر رژیم ایران در عراق توسط نیروهای حشد الشعبی  و تامین مخارج آنها توسط حکومت ایران به رهبری قاسم سلیمانی.

رقابت با حضور ۸ هزار نظامی ایالات متحده در عراق که در ارتش این کشور با ساز و برگ نظامی اهدایی و تعلیمات  نظامیان عراقی با مبارزه با داعش همکاری می‌کند.

برقراری رابطه دوستانه با رهبران عراق از جمله عادل عبدالمهدی و برهم صالح رئیس جمهور این کشور برای منافع اقتصادی و سیاسی و نظامی ایران.

قابل یادآوری است که حکومت اسلامی از لحاظ تولید نفت از عراق عقب افتاده اما در ارسال برق و گاز به این کشور امکانات قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده تا بتواند از امتیاز های اقتصادی در جهت خنثی کردن تحریم‌ها از جانب ایالات متحده برخوردار گردد.

روحانی بعد از ملاقات با رئیس جمهوری عراق گفت شرایط بسیاری برای همکاری با یکدیگر در قسمتهای انرژی و کشاورزی و بانکداری بین دو کشور وجود دارد.

البته روابط اقتصادی و تبادلات دو کشور در سال گذشته ۸ میلیارد دلار بود که امیدواریم به ۲۰ میلیارد دلار صرف می کند البته هدف مهم تر از همه روابط بین دو کشور بین جمهوری اسلامی و دولت عراق است.

دلاسرا روزنامه ایتالیایی در گزارش خود ادامه می دهد از نوامبر گذشته و بازگشت تحریم های نفتی بر علیه حکومت اسلامی این رژیم نمی تواند از طریق دریا نفت مورد احتیاج به سوریه را تامین کند و در روزهای گذشته توافقنامه را امضا کرد که از طریق کردستان عراق حدود ۲۰۰ هزار تن در سال محصولات خود را به سوریه صادر کند.